Na pódiu pod sochou svatého Václava zahájil akci Czexit – boj za naši kulturu a bezpečnou zem krátkým koncertem Tomáš Ortel, zpěvák stejnojmenné skupiny. Podle odhadů se tam sešly asi tři stovky lidí. Demonstranti si přinesli zejména české vlajky, v davu ale vlály i německé.

Zazněly výtky i vulgární skandování

V proslovech zazněly výtky na adresu představitelů Evropské unie, české vlády a českých i evropských politiků. Vulgární skandování v němčině pak směřovali účastníci společně s některými řečníky na adresu německé kancléřky Angely Merkelové. Čeští politici prý selhávají a je třeba je podle demonstrantů vyměnit.

Jedna z řečnic pak kritizovala média, která podle ní neinformují o problémech s migranty, které označila mimo jiné také za perverzní a pedofily. Z improvizovaného pódia zaznělo také to, že by měly vzniknout seznamy lidí, kteří migrantům pomáhají. Řečníci vyzývali k vystoupení Česka z EU. Na akci promluvila a zazpívala i zpěvačka Olivie Žižková.

Vše se obešlo bez násilí

Účastníků druhé akce byly jen dvě desítky. Po zhruba půl hodině se za doprovodu policie vydaly s vlajkou Antifa do horní části náměstí. Oba znesvářené tábory musel oddělit policejní kordon. Členové obou skupin se vzájemně překřikovali, vše se ale obešlo bez fyzických potyček. Antifašisté před 16.30 odešli.

Na obě akce dohlíželi policisté. „Nezaznamenali jsme žádné potíže. Policisté museli na náměstí řešit pouze auto zaparkované v pěší zóně, které muž vydával za petiční stánek. Po výzvě policie odjel," řekla mluvčí policie Iveta Martínková.

Čtěte také: V Praze pokračuje mezinárodní konference věnovaná bezpečnosti