Akce zahrnuje bohatý doprovodný program s možností zúčastnit se například workshopu se zahraničním expertem pro oblast transferu technologií a přednášek o ochraně duševního vlastnictví. Návštěvníci uvidí příklady výsledků výzkumu z akademického prostředí, které se uplatňují v praxi. Budou si moct osobně vyzkoušet praktické ukázky nových technologií a seznámit se s pracovišti na fakultách univerzity, která nabízejí příležitosti pro smluvní výzkum.

Spolupráce mezi podnikateli a veřejným výzkumem je nedostatečná

Na veřejných vysokých školách vzniká více než 60 procent vědeckých výsledků. Spolupráce mezi podnikateli a veřejným výzkumem, tedy vysokými školami a akademickými ústavy, je ale stále nedostatečná, a to i přesto, že ji podporuje stát. Podle Analýzy stavu výzkumu, vývoje a inovací v ČR za rok 2015 nemají podnikatelé k veřejnému výzkumu důvěru a nejsou motivovaní, aby zvýšili svůj kapitál.

Podnikatelské zdroje byly přitom pro tuzemský výzkum v minulých letech nejvýznamnějším zdrojem peněz. Podle údajů Českého statistického úřadu celkové výdaje na tuzemský výzkum a vývoj v posledních letech rostou, v roce 2015 dosáhly 88,7 miliardy. Více než polovinu do výzkumu investovaly podniky, zhruba třetina šla ze státního rozpočtu a zbývající část z peněz Evropské unie.

Soukromé výdaje rostly v předešlých letech rychlejším tempem než výdaje ze státního rozpočtu. Rostly i počty lidí, kteří pracují ve výzkumu, když loni poprvé překročily stotisícovou hranici. Rostoucí trend vykazují i počty výsledků výzkumu a vývoje, ale podíl aplikovaných výsledků zůstává nadále nízký, a to pouze 12 procent.