Dojde tam k rekonstrukci třípatrového panelového domu a dostavbě dvou pater. V budově by mělo být přes sto lůžek, provoz domova by pro městskou část nejspíš zajišťovala soukromá firma. Zastupitelům TOP 09 vadí s ohledem na počet lůžek cena okolo čtvrt miliardy, neboť při počtu 110 lůžek vychází asi 2,2 milionu korun na jedno lůžko.

Přestože všichni zastupitelé vnímají pořízení domova pro seniory jako potřebný krok, není to jediná výtka, která od opozičních zastupitelů ve středu zazněla. „Jako nejproblematičtější bereme umístění pozemku, který je na periferní části. Lidé jsou odříznuti od veřejné dopravy a služeb," řekla Zuzana Drhová, předsedkyně klubu zelených a Pirátů.

Opozice upřednostňuje jiný projekt

S tím však nesouhlasí starosta třinácté městské části David Vodrážka (ODS), podle kterého jede kolem místa autobusová doprava spojující polikliniku, nemocnici v Motole a linky metra A a B. Přesto si opoziční zastupitelé myslí, že by bylo lepší zřídit domov pro seniory více v centru městské části, s čímž počítá i projekt, na který žádá třináctka osmým rokem peníze od magistrátu.

Jde o projekt domova pro seniory na konečné autobusů v Oistrachově ulici za 380 milionů korun, který už má vydané i územní rozhodnutí a stavební povolení. Problém je podle vedení městské části v tom, že za osm let existence projektu nenašla třináctka podporu u hlavního města. Až možná nyní.

Primátorka Adriana Krnáčová před časem slíbila, že zjistí, jestli by se plán hlavního města nedal oživit, jenže kvůli vývoji na magistrátu k tomu podle Prahy 13 nejspíš nedojde.

Podle radního Miloslava Ludvíka (ČSSD), jenž je i předsedou finančního výboru hlavního města, je naděje na realizaci projektu velmi malá. Praha 13 je pokládána za bohatou městskou část a nyní podle jeho slov dostávají přednost hlavně malé části Prahy.

Celoměstský domov pro seniory?

I tak bude třináctka nadále jednat s hlavním městem o zřízení instituce pro staré lidi blíže středu městské části. Jednohlasně to odsouhlasili všichni zastupitelé.

„Pokud zde hlavní město postaví dům pro seniory, nebude to pro seniory Prahy 13, protože to bude celoměstský domov pro seniory. Teoreticky se může stát, že všichni, kteří tam budou umístěni, budou z jiných městských částí. Nebudeme mít žádný vliv na umisťování lidí v tomto zařízení," uvedl starosta Vodrážka.

Pokud by v Oistrachově ulici domov nakonec vznikl a byl určen lidem z třináctky, je možné, že by se ve středu schválená budova využila na jiné sociální účely. Nyní je na městské části jen Dům sociálních služeb „Lukáš", kde je kuchyň s jídelnou pro seniory, denní stacionář, klubovny, počítačová učebna, hygienické služby a několik málo bytů pro seniory.

Čtěte také: Kapacity domovů pro seniory nestačí, kraj chce více podporovat sociální služby