Opravené tribuny, původně až pro čtvrt milionu diváků spartakiád, poskytnou dostatečný prostor pro testování technologií, a to včetně fyzického testování – například robotů.

Postupné opravy od menších prostor

„Plánujeme projekt postupně rozvíjet s partnery. Od menšího prostoru ve východní tribuně až po následnou opravu větších prostor. Chceme k tomu zvát zástupce významných firem. Jsme už v počátečních jednáních a následovat budou další,“ nastínila postup velkolepého projektu prorektorka ČVUT Veronika Kramaříková.

Na Strahově mají v budoucnu vznikat národní i evropské inovační projekty. Zároveň dojde k úzkému propojení podnikatelského a akademického prostředí. Deset tisíc studentů v blízkém sousedství stadionu bude mít dokonalou příležitost ke spolupráci s inovativními firmami, podnikatelé z Česka i zahraničí zase dostanou možnost oslovit nové talenty.

„Nabídneme studentům konečně prostor, kde se budou moci seznámit a vyzkoušet nejmodernější technologie, rozvíjet své nápady a případně s nimi založit i vlastní podnikání. V Praze vznikne ze zanedbaného stadionu doslova na dohled od Pražského hradu centrum ekonomiky budoucnosti,“ komentoval memorandum rektor Vojtěch Petráček.

Demolice by vyšla na miliardu korun

O budoucnosti území se dlouho vedly politické i veřejné polemiky a Praha jakožto vlastník stadionu hledala jeho nové využití, které by bylo ekonomicky únosné, neboť pouhá demolice obřího komplexu by při dnešních cenách vyšla minimálně na miliardu korun.

Letos na jaře prezentovaly své představy studentské týmy z pěti univerzit, které vyzval k vytvoření vizí rozvoje strahovského kopce magistrát spolu s ČVUT. Mezi odevzdanými pracemi nechyběl odvážný návrh větrné elektrárny propojené se studentskými kolejemi nebo dokonce kotviště vzducholodí. Z hlediska funkcí převažovala doporučení pro sport, kulturu a vzdělávání.

Podle pražského radního pro majetek Jana Chabra (Spojené síly/ TOP 09) je v tuto chvíli ideál-ním scénářem právě prostor, v němž se budou potkávat studenti, vědci a inovativní podnikatelé z celé Evropy.

Proměna areálu bude postupná a financovaná z veřejných i soukromých zdrojů. Chabr odhaduje celkové náklady rekonstrukce velmi zhruba na dvě miliardy korun. „Cílem je vytvoření inovačního světa pod hlavičkou ČVUT ve spolupráci se studentskou unií ČVUT. V první fázi získá ČVUT do zápůjčky prostory komentátorů ve východní tribuně stadionu, kde se začnou usazovat první start-upy. Ve spolupráci s firmou Průša Research, výrobcem 3D tiskáren, vznikne zkušební laboratoř. Do budoucna jsou plány mnohem větší a doufám, že se podaří zrealizovat rekonstrukci nejprve celé východní tribuny a pak i dalších částí sta-dionu,“ uvedl Chabr.

Stadion ožije o víkendu

„Víme, jak prostor upravit, aby sloužil studentům i podnikatelům. Už tam máme provizorní kanceláře a v portfoliu i řadu start-upů, které to zajímá. Jde o to, vytvořit funkční, ale i symbolický prostor, jenž podpoří inovačního ducha i odvahu riskovat,“ dodal Tomáš Pluhařík za investiční fond DLTG, který je jedním ze signatářů memoranda.

Strahovský stadion ožije už příští víkend, kdy bude hostit Festival paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Nebudou chybět debaty s historiky či filmaři. Na programu jsou také komentované prohlídky stadionu, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů a další. Vstupné je dobrovolné.