V Národním technickém muzeu představili nový projekt revitalizace letiště na Točné, kde by v budoucnu mělo vzniknout i nové soukromé letecké muzeum s letuschopnými historickými letadly.

Muzeum bude stoprocentně hrazené ze soukromého kapitálu skupinou leteckých nadšenců, kteří se rozhodli zachránit malé letiště Točná před zánikem.

„Na začátku jsme hledali zkušeného staršího bratra, který by nám ihned umožnil poskytovat návštěvníkům špičkové služby, a našli jsme ho v Národním technickém muzeu,“ říká mluvčí celého projektu Milan Mikulecký. „Jde nám o paměť českého průmyslu a dopravy a našim partnerů poskytujeme hlavně archivní materiály,“ doplňuje Mikuleckého generální ředitel technického muzea Horymír Kubíček, který v budoucnu do muzea zapůjčí i některé exponáty.

Cílem celého projektu je z letiště, které je v současné době ve velmi špatném stavu, udělat oblíbené výletní místo nejen pro piloty, ale pro celé rodiny nadšených fanoušků letectví. Zároveň se musí zachovat jedinečná intimní atmosféra letiště. Kromě muzea bude vybudována i restaurace, tematické dětské hřiště a především zpevněná přístupová cesta z Cholupic.

Chtějí snížit hluk

Připravují se i opatření ke snížení hlukové zátěže letiště na okolí. Přestože letiště na Točné funguje od roku 1946 a stížnosti na hluk jsou spíše výjimečné, chce nový provozovatel jeho hladinu ještě snížit. Bude vybudována nová pevná vzletová a přistávací dráha dlouhá 850 metrů, která zkrátí délku rozjezdu.

Na letišti bude dále zakázán výcvik, který při neustálých startech a přistáních způsobuje mnohem větší hluk.

V muzejním hangáru mají být umístěna funkční historická letadla nebo jejich věrné repliky. Kromě letadla Piper L-4J, které je exponátem technického muzea, budou všechny stroje soukromé.

Spokojený starosta

Společnost Letecké muzeum Točná, která vznikla za účelem rekultivace letiště a vybudování muzea, skoupila některé soukromé pozemky, na kterých letiště stálo. Další pozemky koupila od městské části Praha 12, která na jejich prodej vypsala výběrové řízení.

„Skutečně málokdy dojde k tak dobrému sladění veřejného a soukromého zájmu, jako v tomto případě. Obecní kasa získá významný příjem, dojde ke zklidnění dopravy a vybudování atraktivního místa pro občany, návštěvníky i piloty,“ pochvaluje si projekt muzea starosta Prahy 12 Petr Hána (ODS). První změny budou provedeny v příštím roce, hlavní část prací však bude realizována až v dalších letech.