Vánoční šílenství v obchodech vystřídalo šílenství výprodejové. Deník se u té příležitosti spolu s projektem Evropa v datech podíval na to, jak jsou vybaveny pražské domácnosti. Výsledek? Pražané si žijí v relativně pěkně vybavených bytech a domech, mnohdy i lépe vybavených než ve zbytku republiky.
Na spokojenost s vybavením domácností se Evropanů každoročně ptá Eurostat v rámci výběrového šetření o příjmech a životních podmínkách v Evropě, podle něj si běžné elektrospotřebiče může v Evropě dovolit naprostá většina domácností.
Připojením k internetu v současnosti disponuje devět z deseti evropských domácností, před deseti lety se přitom jednalo jen o šest z deseti. Konkrétně Česko poskočilo za posledních deset let z podílu 46 % na aktuálních 86 % domácností s připojením k internetu.
Televizi nemá každá domácnost
Český statistický úřad zjišťuje i to, jak jsou na tom domácnosti v jednotlivých krajích ČR. Tak kupříkladu televizi, kterou řada lidí aktuálně mění kvůli přechodu na nové vysílání, mají prakticky všechny domácnosti, které ji mít chtějí, napříč všemi kraji.
Jen v Praze bylo procento domácností s televizí v roce 2016 (kdy podle ČSÚ mělo ještě smysl vybavení televizemi sledovat) o poznání nižší než v jiných krajích. To se ale dá přisuzovat „póze“, že TV není doma třeba. (Jen pro zajímavost: v roce 1980 podle československého sčítání lidu vlastnilo televizor 89 % domácností, ale barevný jen 6 % z nich.)
Osobní počítač či notebook má aktuálně 84,8 % pražských domácností, což je nejvíce ze všech krajů. Samozřejmostí ale není sušička prádla. V Praze ji má jen 16,6 % domácností, nejvíce suší prádlo v sušičce ve Středočeském kraji 22,3 % domácností. Nádobí v myčce pak v Praze myje 46,1 % domácností, naopak nejvíce myjí nádobí „postaru“ ve dřezu v Moravskoslezském kraji.
V jediném českém velkoměstě vlastní domácnosti tradičně nejméně aut. „Je to dané souběhem více faktorů, jako je parkování a parkovací zóny. Na rozdíl od jiných velkoměst je tu kvalitní a hlavně spolehlivá MHD,“ vysvětluje Kryštof Kruliš, předseda správní rady Spotřebitelského fóra. „Jde o globální trend velkoměst, někteří lidé, takzvaní městští liberálové, se dnes odklánějí od vlastnictví auta, nemá pro ně už statusový význam,“ dodává.