„Knihobudky se v posledních letech staly oblíbeným vybavením veřejného prostoru. Chtěli jsme dát také obyvatelům Prahy 7 k dispozici místo, kde by mohli uložit či si zdarma vzít knížku dle svého výběru. Náš záměr byl přijít s něčím originálním, co by odráželo kreativního ducha naší městské části. Proto bych rád poděkoval studentům i profesorům Vysoké školy uměleckoprůmyslové, že vzali tento nápad za svůj,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Navrhnout outdoorové knihovny dostali za úkol studenti ateliéru produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové, kteří pracovali pod vedením Michala Froňka a Jana Němečka ze studia Ogloj Chorchoj. Zadáním bylo zpracovat návrhy knihobudek na míru Letné a Holešovicím tak, aby ladily s okolím, byly dobře dostupné a odolaly nepřízni počasí. Z loňského zimního semestru se sešlo celkem sedmnáct studentských návrhů, které radnice od dubna do června vystavila v informačním centru Prahy 7.

Centrum Klinika. Ilustrační foto.
Aktivisté z Kliniky nemusejí platit státu 360 tisíc, rozhodl soud

„Všichni studenti odvedli neuvěřitelnou práci, za kterou jim děkujeme. Rozhodli jsme se pro realizaci Červeného parazita podle návrhu Matyáše Kočnara. Líbilo se nám konstrukčně jednoduché, estetické a funkční řešení, které lze snadno umístit na pouliční osvětlení či jiné sloupy, které se ve veřejném prostoru vyskytují,“ vysvětlil radní Prahy 7 Pavel Zelenka.

Zároveň se o knihobudku musí někdo starat, aby mohla vůbec fungovat. Proto Praha 7 začala hledat dobrovolné správce, kteří by na knihovničky dohlédli. Patronem první knihobudky se stalo Antonínovo pekařství. Červený parazit se zabydlel před jeho provozovnou na Strossmayerově náměstí 11.

V případě že bude o první sedmičkovou knihobudku zájem, bude městská část společně se svými občany hledat možná umístění a patrony pro další veřejné knihovničky.

Svatomartinské víno.
Rašínovo nábřeží bude patřit Svatomartinské slavnosti. Už 11. listopadu