Rybí speciality, soutěže, dětský rej masek, hudební vystoupení a velká kuchařská show – to vše bude už tento víkend (4. – 5.9.) k vidění na Střeleckém ostrově a v jeho okolí.

Akce s názvem Fish festival doprovodí třetí ročník pražského muškařského závodu Orvis cup, kterého se zúčastní na 150 profesionálních rybářů z celé Evropy.

Vltavou už plave 10 000 pstruhů

Už na jaře přibyly do Vltavy dvě tisícovky pstruhů duhových. Předehra k zahájení soutěže se pak odehrála ve středu, kdy organizátoři festivalu za účasti pražského primátora Pavla Béma vypustili do Vltavy dalších 10 000 pstruhů.

„Zpočátku panovaly obavy, zda se tento druh chyb ve Vltavě uchytí, ukázalo se však, že pstruzi bez problémů vydrží v řece po celý rok. Soutěž tak jistě potěší i rybáře, kteří se Orvis cupu neúčastní – ti totiž budou moci po skončení soutěže zbylé ryby odlovit,“ říká Jiří Mužík, statutární zástupce pražské pobočky Českého rybářského svazu.

Závodit budou špičky evropského rybářství

Na prestižní muškařský závod přijedou profesionální rybáři ze všech koutů Evropy – chybět pochopitelně nebudou zástupci Česka a Slovenska, zúčastní se ovšem také reprezentanti z Německa, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Irska, Polska a Rumunska. Soutěžit bude i loňský vítěz závodu David Sokolowski z Nového Boru a čerstvý mistr Evropy Luboš Roza.

„Lovit se bude metodou „chyť a pusť“ z lodí, na nichž budou vždy dva závodníci a veslař. Veslař zároveň zastává funkci rozhodčího, který měří ryby a zapisuje bodové hodnocení. Na vítěze čekají ceny v celkové hodnotě 125000 korun,“ popisuje průběh klání garant závodu Jiří Voráček.

Na své si přijdou i děti

Rybářský závod nebude zdaleka jediným důvodem, proč se o víkendu přijít na Střelecký ostrov podívat. Pod dohledem pětinásobného mistra světa Karla Světelského si zájemci budou moci vyzkoušet rybářské techniky v muškařské škole, na programu je také řada přednášek, prezentace rybářské a outdoorové výbavy a testování prutů.

Rozmanitý program je připraven zejména pro děti, které se například mohou zúčatnit Vodnické olympiády o ceny, shlédnout pohádku Kvak a Žbluňk divadla Bilbo Compagnie či se zapojit do sobotního průvodu v maskách, který projde okolím Střeleckého ostrova. Pro všechny jsou také připraveny rybí speciality, jejichž přípravě se mohou naučit při kuchařské show Ivana Vodochodského.

Orvis cup bude slavnostně zahájen už v pátek 3.10. v 18:00 v O2 Žlutých lázních, samotný rybářský závod pak startuje v sobotu v 8:30. První atrakce, které nabízí Fish festival, se spustí v sobotu 10:00. Celá akce bude slavnostně uzavřena v neděli ve 14:30 vyhlášením vítězů Orvis cupu, vytrvalci však mohou zůstat až do páté hodiny odpolední, kdy bude definitivně ukončen také doprovodný program Fish festivalu.