Šedesátiletý muž, kterého ve Strakově akademii znají jako „notorického stěžovatele“, jenž podněty – a někdy i urážky – určené členům vlády posílá už déle než pět let, chtěl podle vlastních výkřiků protestovat proti „nečinnosti vlády“. Poté, co tam nepochodil se svým podáním, se dostal na plot, po bleskosvodu vyšplhal na budovu a usadil se na římse. Žádné požadavky neuplatňoval ani neměl transparent; dokonce neprojevoval chuť komunikovat. Asi po hodině se ho díky zásahu policejního vyjednavače podařilo přesvědčit, aby slezl. Za pomoci výsuvného žebříku mu pomohli dolů hasiči, přičemž jejich kolegové akci lezců jistili na zemi nafouknutou matrací určenou pro dopad osob.

S nespokojeným občanem, který by dokázal obsadit budovu, se ochranka vládního sídla ještě nesetkala. V minulosti však tímto způsobem opakovaně zviditelnili své akce ekologičtí aktivisté. Členové Greenpeace dokonce v říjnu roku 2009 dokázali proniknout na střechu, což si vyžádalo zpřísnění bezpečnostních opatření. Ani to však aktivistům letos v dubnu nezabránilo v opětovném narušení přísně střeženého prostoru, když na zahradě za vládní budovou vytvořili symbolický hřbitov obcí, které musely ustoupit těžbě uhlí.

Nespokojeného muže, v jehož případě panovaly obavy z možného pokusu o sebevraždu, odvezli z místa policisté. Podle slov Veroniky Hodačové z policejního prezidia však zřejmě nebude obviněn z žádného trestného činu. Jeho jednání podle všeho budou řešit úředníci jako přestupek.

Neobvyklým činem se muži podařilo na sebe upozornit, ve věci samotné ale žádného průlomu nedosáhl. Naznačil to premiér Petr Nečas, jenž četl dopis sepsaný dotyčným a seznámil se s jeho stížnostmi. „Nic nebylo zanedbáno,“ komentoval záležitost premiér.

(zw)

Čtěte také: Greenpeace opět protestovali u úřadu vlády