Útulek jako každý rok 24. a 25. prosince pořádá den otevřených dveřích. Dárky psům pod stromeček může přivést každý, a to od 10 do 15 hodin. Při předávání balíčků si můžete prohlédnout i celý areál trojského útulku.

„Na Štědrý den návštěvníky uvítáme koledami. V jedenáct hodin pak příchozím ukážeme, jak vypadá výcvik psů městské policie či záchranářských psů. Lidé se mohou těšit i na služební koně, a hlavně prohlídku vnitřních a vnějších prostor útulku. Zájemcům ukážeme, kde máme umístěna hospodářská zvířata nebo voliéry pro papoušky. Nejen děti se budou moci podívat do exotického koutku a rybníčku pro želvy a vodní ptactvo,“ vysvětlil vedoucí útulku Václav Steinbauer.

kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Náměstí Jiřího z Poděbrad.
Plečnikův kostel v Praze se na seznam UNESCO nezapíše. Z nominace sešlo

S tím, co pořídit psům pod stromeček, si nemusíte lámat hlavu. Budou rádi za jakékoliv krmení od granulí až po oblíbené odměny ve formě piškotů. Užijí určitě ale i obojky, košíky, pelíšky či staré funkční deky, které se dají vyprat. I když mají zvířata v útulku svůj vlastní vánoční stromeček, štědrovečerní večeře je nečeká. „Večer od nás psi už nic nechtějí. I když každý rok upozorňujeme návštěvníky, aby zvířata nekrmili, stejně jako každý rok je překrmí,“ popsal vedoucí útulku Městské policie Praha.

Pokud jste toho domnění, že po svátcích útulek zeje prázdnotou, jelikož si dobří lidé opuštěné psy na Vánoce vzali, jste na omylu. Ba naopak. V Troji se kotce na konci ledna, každý rok zaplňují. Bohužel i živá duše se může stát nechtěným dárkem.

„Vánoční dárky jako každý rok lidé vrací ve větším počtu koncem ledna. Jde o období, kdy děti tyto zvířecí dárky omrzí nebo na ně rodiče nemají čas. Důvodem zbavení se psa často bývá i jedna loužička nebo rozkousaná bota. Většinou se k nám po svátcích dostávají hlavně štěňata,“ prozradil Václav Steinbauer. Pokud tedy chcete dětem udělat radost a pořídit jim psa, vše si dopředu rozmyslete. Nejde pouze o hračku, ale o živého tvora, kterému musíte věnovat svou pozornost, ale i finance.

Se psem na Silvestra mimo město

V závěru roku se také v útulku dveře nezastaví kvůli silvestrovským oslavám. „Často psy v tomto období hlídají i nepejskaři, kteří se zvířaty neumí zacházet. Proto jim třeba utečou před dělobuchy. Vyděšený pejsek může urazit dokonce několik desítek kilometrů od domova, tudíž se pak špatně hledá,“ upozornil Steinbauer.

Na Silvestra je nejlepší odjet se zvířetem mimo město. Pokud ale v Praze přece jen zůstanete, mějte psa vždy na vodítku. Jestliže se bojí bouřky a hlasitých ran, raději zajděte k veterináři, který vám dá pro pejska uklidňující prášky.

Tramvajová zastávka pražské MHD. Ilustrační foto.
Během vánočních svátků se prodlouží intervaly MHD

„Dostávají se k nám ale psi, které lidi zbytečně odvazují u obchodů. Jde o ‚příliš aktivní‘ občany. Ti nejsou schopni pochopit, že jsou v krámech větší fronty a majitelé psů jen déle nakupují. Někteří se pak vrátí ze supermarketu a předpokládají, že jim psa někdo odcizil a ani ho nehledají v útulku. Proto je velmi důležité psa opatřit telefonem a patronkou s adresou. Při ztrátě to pak chce ihned kontaktovat náš útulek, který už může vědět, kde, popřípadě u koho, se pes nachází,“ doplnil vedoucí útulku v Troji.

Na přelomu starého a nového roku se v útulku objevuje hodně psů, nejvíce to bylo zatím kolem 50. Oproti běžným pracovním dnům ale tato zvířata poměrně rychle nachází domov. Útulky Městské policie Praha v Troji a Měcholupech se starají až o 90 druhů zvířat. Především ale pečují o zatoulané a nechtěné psy a kočky. V sezoně jde denně o zhruba 150 psů a 250 koček. V útulku často mají domov i hospodářská zvířata jako ovce a koně, ale i jedovatí pavouci, krajty či anakondy. Jednou v trojském útulku přebýval i aligátor.

Popelnice na tříděný odpad.
Vánoční odpad: stromky poslouží jako kompost, z tuků se vyrobí maziva