Rozsvěcení tentokrát nebude doprovázet slavnostní akt. Organizátoři tak reagují na situaci po teroristických útocích v Paříži.

Smrk pokácel dřevorubec v neděli na soukromém pozemku. Po přestávce v Úžicích na Mělnicku dorazil strom naložený na kamion do centra metropole v úterý po půlnoci.

Smrk muset ustoupit rozvoji podniku

Stromy určené pro pražské vánoční trhy se v posledních letech nekácejí v lesích, ale na pozemcích a v zahradách soukromníků nebo institucí. Jde většinou o osamocené stromy, které je vhodné porazit kvůli bezpečnosti, nebo stojí na pozemcích, na nichž se počítá s výstavbou.

Letošní smrk ztepilý rostl na pozemku před továrnou firmy Fehrer Bohemia. Musel ustoupit rozvoji závodu. Jak bude letos ozdoben, zatím pořadatelé neprozradili. Motiv prý bude stejně jako v předchozích letech vycházet z kultury a historie Česka.

Letošní vánoční smrk v datechVýška: 22 metrů, váha: 6,8 tun, stáří: 68 let, původ: Česká Lípa, datum pokácení: 22. listopadu, datum ukotvení: 24. listopadu, datum rozsvícení: 28. listopadu.

Vánoční strom brzdí každý rok špatně zaparkovaná auta

Dvacet tři metrů vysoký, skoro sedm tun těžký a šedesát osm let starý. Takový je letošní strom, který se stal vánoční dominantou Staroměstského náměstí. Smrk ztepilý z českolipské Dubice urazil do centra metropole cestu dlouhou více než sto kilometrů. A nepokácel ho nikdo jiný, než mistr republiky. Centrum Prahy bude mohutný smrk zdobit do 6. ledna.

Český šampion v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček se kácení stromu pro Prahu ujal už počtvrté v řadě. Své zkušenosti využil naplno. Pokácet urostlý strom mu v neděli trvalo pouhých několik minut. Co dalo českému mistru dřevorubci pořádně zabrat, byly následné úpravy.

„Samotné podříznutí je za pět minut hotové. Následuje odřezávání spodních pater a především úprava kmene na požadovaný průměr, aby přesně zapadl do otvoru na Staroměstském náměstí. To zabere i pár hodin," vysvětlil Vorlíček Deníku. Práce mu nakonec zabrala přes dvě hodiny. Za tu dobu zkrátil strom na požadovaných 22 metrů a kmen zúžil na průměr půl metru.

Celou dobu při tom držel strom ve vzpřímené poloze přistavený jeřáb. Při pádu na zem by se budoucí ozdoba Staroměstského náměstí mohla jednoduše poničit. „Důležitá je vždy domluva s obsluhou jeřábu, protože strom je na něm zavěšený a musíme koordinovat jeho naklonění při odřezávání," dodal Vorlíček. Tento rok si na práci přivezl pilu s šedesáticentimetrovou lištou.

Vysoký obr

Téměř sedm tun vážící chloubu českolipské přírody vezl do Prahy speciální tahač s přezdívkou „vysoký obr". Přepravní společnost ho zvolila kvůli letošní trase cesty. která byly podle organizátorů náročnější než jindy. „Tahač má kratší rozvor, což je vzdálenost mezi přední a zadní nápravou. Bude tak lépe manévrovat ve složitých situacích, které nás na trase čekají," vysvětlil před samotným převozem zástupce přepravní společnosti Martin Švestka.

Z České Lípy do Prahy vyrazil smrk v neděli odpoledne. Cesta do Úžic u Mělníka, kde zůstal odstavený celé pondělí, mu nakonec trvala o dvě hodiny déle, než organizátoři předpokládali. Na vině nebyl speciální tahač, ani počasí, které svou sněhovou nadílkou v pondělí a o víkendu překvapilo po teplejším průběhu listopadu řadu obyvatel Česka. „Nepřekvapil ani tak sníh, ale spíš hustá doprava a značky, které překážely v cestě," uvedla Hana Tietze, mluvčí společnosti Taiko, která pražské vánoční trhy pořádá.

Nemilá komplikace čekala i v Praze, těsně před cílem. „Každý rok žádáme řidiče s pomocí policie a značení, aby nechali pro tu jednu vybranou noc auta zaparkovaná jinde než v Pařížské ulici a každý rok je bohužel nějaké auto odtaženo. Nechceme totiž poškodit ani auta, ani strom," popsala mluvčí opakující se situaci.

Bezpečnost

Na bezpečnost se hlavně po pádu stromu v roce 2004 dbá zvláště pečlivě. I letos proto budou na místě udržovat smrk ocelová lana a šestitunové kvádry. Ani v případě silného větru by strom neměl ohrozit návštěvníky trhů. „Celý systém je vymyšlený tak, že kdyby přišel větší poryv větru, než by mohl strom zvládnout, zřítí se do svého středu, nikoli do stran," dodala Tietze.

Na výzdobu vánočního stromu a trhů na Staroměstském náměstí letos firma vynaložila milion korun. Jak přesně bude výzdoba vypadat zatím organizátoři tají. Jisté je, že se bude jednat o originální dekorace vytvořené na míru. Návštěvníci se mohou jako každoročně těšit na tradiční české motivy. Bližší informace vám přineseme ve čtvrtečním vydání.

Cesta vánočního smrku PrahouRychlostní silnice R8 - Cínovecká - Liberecká - V Holešovičkách - Argentinská - Za Viaduktem - nábřeží Kpt. Jaroše - nábřeží Edvarda Beneše - Čechův most - Pařížská - Staroměstské náměstí.

Čtěte také: Vánoční strom se v Praze rozsvítí v sobotu, nebude jasné v kolik