Protestovali také proti českému prezidentovi Miloši Zemanovi, který Putina pozval do Prahy na oslavy 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Akce se má v metropoli uskutečnit příští týden, ruská hlava státu ale nedorazí.

„S pozváním ostře nesouhlasíme a rozhodli jsme se tento svůj distanc vyjádřit poklidným happeningem," řekl ČTK jeden z organizátorů dnešního protestu Martin Uhlíř. Lidé si rozdělili žluté a modré karty v barvách ukrajinské vlajky a vytvořili písmena „NO", tedy anglicky „NE". Podle Uhlíře chtějí, aby se Putin dostal před tribunál v Haagu.

Rozbalili mimo jiné dvanáctimetrový obraz sochy Putina, který měl přimalovaný podobný knírek, jaký nosil Adolf Hitler, a na prsou měl tři medaile. Na nich byla pěticípá hvězda, hákový kříž a srp s kladivem. Organizátoři chtěli akcí upozornit na zločiny, které údajně Putin páchá se svými vojáky na východě Ukrajiny.

„Bojím se zákeřných Ukrajinců"

„Byla jsem pozvána přes Facebook. Ráda bych podpořila Ukrajinu. Nelíbí se mi to, co se děje, například anexe Ruska vůči Ukrajině. Je důležité, aby lidé dali najevo svůj názor," řekla novinářům účastnice demonstrace Blanka Šimková z Prahy.

Na náměstí přišla i skupina podporovatelů Putina. Měli naopak české vlajky. Nesli také nápis: „Nebojím se Putina, bojím se servilnosti evropských politiků a zákeřnosti Ukrajinců". Obě skupinky na sebe pokřikovaly. Akce skončila zhruba ve 14:00.