Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Staroměstské radnici se utvářely dějiny naší země

Praha /SERIÁL PRAŽSKÉ VĚŽE/ – Projekt Pražské věže zahrnuje celkem sedm historických objektů, které jsou seřazeny do osy Prašná brána, Karlův most, Petřínská rozhledna. V našem seriálu vám představíme nejen všechny objekty, ale také profese lidí, kteří na pražských věžích pracují např. průvodce, pokladní, trubače, údržbáře, dispečera a další. O pražské věže pečuje již dva roky společnost ABL, a .s.

11.7.2011
SDÍLEJ:

Staroměstská radniceFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Historie Staroměstské radnice se začala psát roku 1338, kdy král Jan Lucemburský udělil Starému Městu pražskému privilegium k vytvoření vlastního správního centra.

Základem radnice se stal gotický dům bohatého kupce Wolflina z Kamene, k němuž byla roku 1364 přistavěna mohutná věž.

Sklepení Staroměstské radnice, kde byli vězněni po bitvě na Bílé hoře i čeští páni, později u radnice popraveni, je výsledkem složitého stavebního vývoje v průběhu téměř tisíce let. Sklepy souvisejí s počátky osídlení pravého vltavského břehu a se založením a následným rozvojem Starého Města.

Do dnešní doby si sklepení zachovalo v převládajícím rozsahu gotickou podobu, v menší míře podobu románskou. Radniční podzemí je působivé především pestrou členitostí prostor.

Všechny části jsou vzájemně propojeny a jsou zajímavé dochovanou strukturou zdiva i původními architektonickými detaily jako je například studna. Do sklepení se můžete podívat i při specializovaných nočních prohlídkách.

Nejcennějším prostorem radnice je tzv. radní síň z 2. poloviny 15. století, kde se odehrávala veškerá důležitá jednání. Původní je trámový strop s bohatou renesanční výmalbou kazet z 2. poloviny 16. století s pozlacenými řetězy.

Pozdně gotická vyřezávaná konzola s andělem, který nese nápis Juste Iudicate Filii Hominis (Synové člověka, suďte spravedlivě), je doplněna vrcholně gotickou plastikou trpícího Krista z roku 1410. Autentické jsou rovněž městské znaky nad portály a 46 cechovních a 12 městských znaků na dřevěném obložení stěn. Interiér doplňují barokní kachlová kamna. Ve 2. patře, se nachází tzv. Jiříkova a Brožíkova síň. Jiříkova síň nese jméno podle busty krále Jiřího z Poděbrad. Na stěnách jsou cenné malby z počátku 15. století. Na stěně je obraz Pohled z Petřína od Karla Liebschera z roku 1902.

Brožíkova síň získala svoji podobu roku 1910 a slouží jako zasedací síň. Pokrývá celý půdorys domu a výšku dvou pater.

Kapli zdobí sochy a plastiky

Do věže Staroměstské radnice byla v prvním patře vystavěna kaple s bohatě zdobeným arkýřem, vysvěcená 1381 a dodnes zachovaná. Kaple byla dříve přístupná přes první patro radniční věže, v současné době je z tohoto místa vidět komůrka s apoštoly orloje. Prostor kaple tvoří příčně položená loď a pětiboký arkýř. Nad vstupním portálem do kaple je umístěn emblém - věneček nesený dvěma ledňáčky a písmenem E - známý motiv Václava IV. E je patrně iniciála královny Eufemie (Žofie) a vztahuje se k její korunovaci r. 1400.

Z vnějšku na nároží arkýře je kopie pozoruhodné gotické sochy tzv. Staroměstské madony, příkladné ukázky sochařství z konce 14. st. Arkýř patří k nejkrásnějším památkám naší gotiky 2. poloviny 14. st. Je pokryt množstvím plastické dekorace s motivy lidských tváří a zvířat.

Staroměstská radnice v datech

1338 centrem samosprávy Starého Města pražského
1458 čeští stavové zde zvolili českým králem Jiřího z Poděbrad
1621 vězněno a popraveno (21. 6.) dvacet sedm českých pánů
1784 stává se sídlem jednotné úřední správy města
1871 od tohoto roku se na radnici konají svatby
7. 5. 1945 radnice vyhořela. Východní a severní křídlo proti Týnskému chrámu bylo zcela zničeno, těžce poškozena byla i věž s orlojem a kaple.

V přízemí zničen i archiv hl. m. Prahy, knihovna a cenné sbírky.
Otevírací doba: Po 11:00 – 18:00, Út – Ne 9:00 – 18:00,
Velký radniční okruh s průvodcem: sály, kaple (v kapli prohlídka 12 apoštolů), podzemí základní vstupné: 100 korun, studenti, senioři a děti od 6 do 15 let 50 korun. Více informací na www.prazskeveze.cz
Antonín Baloun je průvodcem po historických sálech a sklepení Staroměstské radnice: Průvodce nesmí nikdy říci nevím
na jakoukoliv záludnou otázku


Antonín Baloun, čerstvý absolvent FFUK je průvodcem po historických sálech a sklepení Staroměstské radnice. Dokáže odpovědět na všechny dotazy a je rád, když se lidé o historii této národní kulturní památky zajímají.

Je většina průvodců v takto mladém věku?
Práci průvodce nelze vykonávat většinou jako hlavní povolání, jde často jen o přivýdělek. Většina průvodců jsou buď studenti, nebo důchodci. Pro všechny je to koníček nebo záliba. Ale mne historie natolik baví, že jsem si tuto profesi vybral za svou práci.

Jak jste se dostal k průvodcovství na Staroměstské radnici?
Vystudoval jsem historii na FF UK. Když přijel před třemi roky kamarád z Argentiny a chtěl vidět Staroměstskou radnici tak mě to tady nadchlo a padlo rozhodnutí, věnovat se průvodcovství profesionálně.

Když se v Praze řekne průvodce, tak si každý představí skupinky lidí sledující praporek na deštníku, míjející významné stavby a občerstvující se v předem dohodnutých restauracích… Jaký je rozdíl provádět přímo na památce?
Neprší na mne. Asi největší rozdíl je, že venku máte skupinu turistů mluvících jednou řečí. Tady na sálech musíte zvládat jazyků více. Mluvím španělsky anglicky, německy. Prohlídka na sálech trvá běžně jednu hodinu, ale když máte skupinu z několika zemí, tak se může protáhnout i na hodinu a tři čtvrtě. Také záleží, jak je skupina aktivní. Pokud jsou zde nějací „rejpalové“, kteří se snaží trumfnout průvodce z předem nastudovaných informací, tak je to opravdu dlouhé…

Je průvodcovství pouze o jednom naučeném textu, nebo sem chodí takové spektrum lidí, že pokaždé je výklad jiný?
Když přijde základní škola, chce to víc příběhů, pro historiky musíte mít připraveno zase spoustu faktů. Zkrátit prohlídku musíte pro Italy, kteří mají doma mnoho památek, a nemůže je u nás prakticky nic překvapit. Naopak, když je tady někdo, koho radnice opravdu zajímá, tak přidáme perličky, nebo ukážeme prostory, kam se běžně člověk nedostane! Naštěstí nás nejvíce navštěvují Francouzi, kteří jsou velice zvídaví a kolegyně o nich říkají, že buď ve Francii stávkují, nebo jsou v Praze. Hlavně nikdy nevíte, na co se návštěvník zeptá! Platí, že průvodce nesmí říci nevím na jakoukoliv záludnou otázku, takže se vždy turista dočká odpovědi. Já bych dnes toto prostředí nevyměnil asi za žádnou jinou památku. Průvodce se musí neustále vzdělávat, a pokud ho památka baví, tak objevuje další a další historické zajímavosti a souvislosti.

I přesto, že je vaší prací hlavně výklad, není to někdy únavné?
Ono to sice nevypadá, ale je. Jsem tady maximálně 6 dní v týdnu a 5 prohlídek za den vás někdy dokáže vysílit, zvláště když jsou turisté neukáznění. To nejenom unaví, ale i zkazí zážitek z prohlídky. Skupiny jsou až o padesáti lidech a je někdy problematické uhlídat ty poslední, které výklad většinou nezajímá. To pak je každý průvodce rád, že si může v klidu odpočinout.

Každý průvodce má svá oblíbená místa na památce, kterou provází a také zajímavosti, o kterých se nikde nepíše. Co nabídnete ze Staroměstské radnice?

Zajímavé prostory jsou například v podzemí. Je tam místnost plná lidských kostí a doposud nikdo nedokázal identifikovat, do jakého období patří, a kde se v podzemí vůbec vzaly. Takže pokud budete chtít pomoci rozluštit toto tajemství, zvu vás všechny na prohlídku sálů a podzemí Staroměstské radnice.

Čtěte také: Plány na dostavbu Staroměstské radnice ožívají

(mm)

11.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Pravda

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
41

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

„Vyměníš slámu za ovce?“ I tuto větu můžete tento týden slýchat v Tyršově domě na Újezdě. Nebojte se, nezměnil se ve směnárnu zemědělců ani v blázinec. Koná se tu již 17. ročník festivalu Deskohraní, na kterém si můžete zahrát 501 druhů stolních her a například tak povyměňovat slámu za ovce v oblíbených Osadnících z Katanu.

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení