Štěch ocenil, jak Drahoš instituci reprezentoval. Autoritu podle něj vydobyl nejen pro sebe, ale i Akademii věd. „Byl bych rád, kdyby měla ČR možnost inteligence a osobnostních vlastností pana Drahoše využít, ať už v jakékoliv pozici," uvedl. Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) Drahošovi nabídl, aby pokračoval jako jeho poradce. Zda by mohli lidovci končícího šéfa akademie podpořit v prezidentské volbě, nechtěl prozradit. Jeho kandidaturu naopak na twitteru výslovně podpořil šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík.

Čtěte také: Prezident Zeman jmenoval Zažímalovou předsedkyní Akademie věd ČR

Drahoš otevřel sněm projevem 

Drahoš řekl, že se ohledně kandidatury zatím nerozhodl. Definitivně by se chtěl vyjádřit zhruba do deseti dnů od svého pátečního konci ve funkci. V případě kandidatury by se chtěl o post hlavy státu ucházet nezávisle na politických stranách, i když jejich podpoře by se nebránil.

Drahoš otevřel jubilejní padesátý sněm projevem, ve kterém za nejvýznamnější úspěch Akademie věd v posledních letech označil to, že ji lidé začali vnímat jako nezpochybnitelnou součást vědy a vzdělávání.

Drahoš vidí nedostatky v nízké podpoře výzkumu

Za zdar svých dvou funkčních období považuje to, že byl stabilizován rozpočet a zachován demokratický charakter řízení akademie. Nedostatky vidí v nízké podpoře výzkumu ze strany podnikatelské sféry.

Drahoš také varoval před tím, aby se formulování představ budoucího vývoje společnosti ujali extremisté a populisté. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že by měl Drahoš konkrétně sdělit, kdo podle něj populisté a extremisté jsou.

Čtěte také: Cenu za popularizaci vědy získala šéfredaktorka Živy a etnomuzikolog

Počet zaměstnanců AV ČR se zvýšil o 150 osob 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) popřál nastupující šéfce Zažímalové hodně sil a ostré lokty. Bude je podle něj potřebovat při vyjednávání o financích. Pro vědu se loni podařilo vybojovat slušný rozpočet i rozpočtový výhled, uvedl. Ve svém vystoupení Sobotka zdůraznil důležitost akademie a výzkumu pro další konkurenceschopnost ČR. Varoval před odlivem mozků z ČR.

Akademie loni podle výroční zprávy hospodařila celkem s více než 14 miliardami korun, z nichž zhruba 4,7 miliardy pocházelo z vlastní kapitoly státního rozpočtu. Z neinvestičních nákladů dala akademie nejvíce peněz na mzdy, zhruba 5,4 miliardy korun. Počet zaměstnanců AV ČR se loni meziročně zvýšil přibližně o 150 osob na 8759. Průměrný měsíční výdělek v akademii byl 37.537 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku loni činila podle údajů Českého statistického úřadu 27.589 Kč.