Řeč je o Stanici přírodovědců, která pořádá především volnočasové aktivity pro děti se zaměřením na přírodní vědy. Za exotickým zvířectvem či zelení může ale přijít úplně kdokoliv. Pokud vás už nebaví přelidněné parky či nákupy, vydejte se z obchoďáku Nový Smíchov přes lávku nad silnicí do parku Sacre Coeur. Za ním v ulici Drtinova najdete malou skoro zoologickou zahradu.

Místní přírodovědci se zaměřují především na chovy exotických plazů. Můžete si tu tak prohlédnout kajmana trpasličího, leguána zeleného či baziliška pruhovaného. Krokodýl nilský, který bydlí zde na Smíchově, je jedním z nejoblíbenějších obyvatel této „minizoo“. Proto se také stal symbolem Stanice přírodovědců.

Kromě plazů ve více než šedesáti nádržích najdete i zástupce obojživelníků a ryb. Mezi krokodýly tak uvidíte dravé piraně, stříkouna lepkavého nebo třeba nejjedovatější žábu světa - pralesničku strašnou. Jed z jedné běžné pralesničky dokáže zabít deset až dvacet lidí nebo dva samce slona afrického.

Klokani i kaktusy

Pokud nepatříte mezi fanoušky plazů či jedovatých žab, pak určitě uvítáte venkovní výběh zdejších zvířat. Narazíte tu na poníky, kozy, prasátka, ale i exotičtější zvířata. A to třeba klokany a lamu. „V teplých měsících je otevřené i venkovní terárium, kde je možné spatřit letnění vybraných živočichů v prostředí podobném jejich původnímu biotopu,“ uvedla Stanice přírodovědců.

Ve zdejších prostorách ale nenaleznete pouze exotická zvířata. Velká pozornost je zaměřena i na ochranu volně žijících druhů. „Podmínky k životu v samém centru Prahy zde mají například tři druhy chráněných čolků a nespočet plazů. Pro ně jsme vytvořili zimoviště či vyhřívací stráň. Výčet ochrany místních živočichů lze doplnit i o expozici volně žijícího hmyzu. A to takzvaný Insekt hotel,“ dodali přírodovědci.

Stanice přírodovědců se ale nepyšní jen různými druhy zvířat, ale i subtropickými a tropickými rostlinami, sukulenty a kaktusy. V místních sklenících se nachází i masožravé druhy, cibulovité a hlíznaté rostliny či cizokrajné bylinky. Vedle těchto rostlin pak dovádějí roztomilí opičí kosmani.

Kroužky pro děti

V přední části areálu si zase můžete užít přírodu v pečlivě udržované alpínské zahradě. Nechybí zde ani bylinková zahrada, kde je možnost čerpat inspiraci i pro vlastní zahradnické pokusy. „K pozorování obojživelníků doporučujeme malý rybníček osázený vodními rostlinami. Dětští návštěvníci jistě ocení hřiště, rodiče pak možnost posezení v zahradním altánu,“ vysvětlila Stanice přírodovědců.

Hlavním cílem Stanice přírodovědců je ale osvěta děti v oblasti přírody. Proto stanice pořádá nejrůznější přírodovědné či chovatelské kroužky. „Mohou je navštěvovat děti od 2 let v doprovodu rodičů. Pro děti školního věku máme širokou nabídku chovatelských kroužků doplněnou o několik dalších s estetickým a sportovním zaměřením. Mládeži zase nabízíme pomoc s přípravou na vysokou školu přírodních oborů,“ doplnili biologové.

Zelenou oázu klidu s bohatým zvířectvem můžete navštívit na Smíchově každý den kromě neděle. A to od 8 do 19 hodin. V sobotu pak mezi 9. a 17. hodinou. Do Stanice přírodovědců, kterou provozuje Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy, se můžete podívat zdarma. Pokud vás zajímá i skleník a tropické terárium, za vstup zaplatíte 40 korun, za dítě pak polovinu. Koupit si tu můžete dokonce i místní bylinky či domácí zvířata na chov.