Zalyžovat si můžou i v místech, kam dojedou z centra metropole za půl hodiny. Přímo v metropoli žádné vleky nefungují. Jediný v areálu Máchalka na Proseku byl uzavřen před více než deseti lety. Nedaleko Prahy ale fungují tři lyžařská střediska.

Chotouň

Nejblíže od metropole se nachází ski areál Chotouň. Stráň se dvěma vleky je u obce Jílové u Prahy, kam lze autem dojet zhruba za čtvrt až půl hodiny. Lyžaře zde čeká svah se dvěma paralelními vleky typu poma a jedním dětským lanovým vlekem.

Protože Chotouň leží v malé nadmořské výšce, je zde kvalitní zasněžovací systém se šesti děly. Areál tedy není závislý jen na přírodním sněhu. Aby mohl fungovat, ale potřebuje teploty pod bodem mrazu. K zasněžování je nutný mráz alespoň minus 2,5 stupně.„Pokud klesne teplota na minus sedm, dokážeme zasněžit celou sjezdovku za jednu noc,“ řekl Deníku provozovatel areálu Jan Němeček.

Za mrazivého počasí se v Chotouni lyžuje denně od devíti do 21 hodin. Koupit si lze jízdenku jen na několik hodin anebo dopoledne. V areálu je stánek s občerstvením. Půjčovna lyžařské výstroje chybí. Do areálu lze dojet i autobusem ze stanice metra Budějovická.

Současný výhled počasí nahrává spíše tomu, že se zde jezdit bude.„Zákazníky prosíme, aby sledovali internetové stránky www.vlekychotoun.cz, které pravidelně aktualizujeme. Jistě zde bude včas informace, že jsou vleky v provozu,“ řekl provozovatel.

Mnichovice

Další lyžařský areál Šibeniční vrch v Mnichovicích je snadno dostupný z dálnice D1. Stačí sjet na exitu u Mirošovic. Návštěvníkům nabízí také haly na tenis, plážový volejbal, squash, bowling či spinning, ale i největší srub v Evropě o rozloze 1150 metrů čtverečních. Právě vedle něj je 200 metrů dlouhý lyžařský svah s osvětlením a jedním lyžařským vlekem. Vlek je v provozu ale jen v pátek odpoledne a o víkendech.

Je tu půjčovna lyžařských potřeb, která nabízí množství lyžařských setů.

I tento areál je vybaven sněhovými děly, takže není závislý jen na tom, zda sněží. „Zasněžujeme při teplotách od minus 3,5 stupně. Při této teplotě ale zasněžování stráně trvá pět dnů, při teplotě minus sedm jen 24 hodin,“ informoval provozovatel Šibeničního vrchu Jan Zenkl. Osobně věří, že se příští víkend vleky rozjedou. Lidem, kteří chtějí mít přesné informace, Zenkl doporučuje, aby si zavolali přímo do areálu na telefon 323 640 975.

Ski areál Monínec

Ski areál Monínec se sice nachází dál od Prahy, ale poskytuje asi největší lyžařský komfort a nejdelší sjezdovku – 1200 metrů. Středisko ležící 700 metrů nad mořem se nespoléhá na přírodní sníh a disponuje několika sněžnými děly. Zdejší sjezdovka je dokonce zařazena mezi červené, tedy obtížnější svahy.

V areálu slouží tři vleky – 1200 metrů dlouhá čtyřsedačka, 600 metrů dlouhá dvoumístná kotva a krátký vlek na cvičné louce. Lanovka a kotva jsou zcela nové. Nahradily krátký vlek, který teď slouží hlavně lyžařské škole.

„Podle nejnovější předpovědi chystáme spuštění vleků mezi svátky. Na zasněžení potřebujeme asi čtyři dny,“ plánuje zahájení sezony Jaroslav Krejčí, provozovatel areálu.

Zakoupit si lze i jízdenky na dopoledne, na několik dní anebo jen na večerní lyžování. Permanentky se prodávají na čipových kartách, takže je nutné navíc složit stokorunovou zálohu na tuto kartu. Kdo chce v Monínci zůstat delší dobu, může se tu ubytovat.

Vleky u Prahy

MICHAELA KADLECOVÁ