Ornitologové našli pod protihlukovou stěnou v Karlovarské ulici již desítky mrtvých ptáků. Jde především o drobné pěvce – sýkory koňadry, modřinky i uhelníčka, červenku, vrabce, lejska šedého, dlasky, kosy, králíčka a šoupálka, ale také zde již uhynuli dva strakapoudi, pět krahujců nebo poštolka.

Čtěte také: Jak archeologové objevují historii u Klementina? Podívejte se!

Skleněná okna protihlukové stěny jsou sice opatřena siluetami ptáků, které mají sloužit k odplašení drobných pěvců, ale ty jsou neúčinné, protože realizátoři stavby použili siluety ptáků, kterých se drobní ptáci nebojí. To je častou chybou stavitelů i projektantů skleněných stěn, a proto ochránci ptáků již nedoporučují používání siluet dravců, ale prosazují zviditelnění průhledných překážek pruhováním.

Pruhování průhledných protihlukových stěn se již s úspěchem používá na Moravě a osvědčilo se například u dálnice v Ostravě nebo v Přerově na mostě Legií. Na obou těchto místech docházelo k úhynu ptáků a po instalaci svislých pruhů zde ptáci již neumírají. Pruhování by se mělo do konce letošního roku objevit i na protihlukové stěně v Malenovicích u Zlína. I zde se toto opatření proti úhynu ptáků podařilo prosadit místním ornitologům a ochráncům ptáků.

Pražská protihluková stěna na Karlovarské ulici se možná také jednou dočká realizace pruhování a ptáci zde přestanou zbytečně hynout po desítkách.

Jiří Šafránek