VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na problémových radnicích se chystá velký třesk

Praha - /AKTUALIZOVÁNO/ Dosavadní opozice v Praze 1, 3, 5 a 11 se chápe iniciativy a jedná o převzetí moci v městských částech. Současné radní přizvat nechce.

18.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Pavla Mrázková

Výsledek komunálních voleb i započatá povolební vyjednávání naznačují, že v nejproblematičtějších městských částech zřejmě přijde o moc dosud vládnoucí ODS. Lídr TOP 09 v Praze 1 Oldřich Lomecký krátce po vyhlášení volebních výsledků oznámil jednání s VV a Stranou zelených. Společně by dosáhli nadpoloviční většiny 20 mandátů. ODS, které po dvaceti letech hrozí v Praze 1 odchod do opozice, zareagovala návrhem na velkou koalici ODS, TOP 09, VV a SZ. V takovém případě by prý v radě ani na postech uvolněných členů zastupitelstva neusedli současný starosta Filip Dvořák, místostarosta Michal Valenta ani bývalý představitel radnice Jan Bürgermeister.

Dvořák a spol. přes palubu

„Vzhledem k tomu, že Věci veřejné deklarovaly ochotu spolupráce s ODS, pokud koalici nebudou reprezentovat jména Dvořák, Bürgermeister a Valenta, vyjednávací tým ODS slibuje, že žádná z těchto osob nebude ODS navrhována na jakékoli místo v radě městské části ani na post uvolněného člena zastupitelstva,“ sdělil včera Dvořák. „Pro mě to není alternativa,“ řekla Karolína Peake (VV).

„Byla by to jen zdánlivá očista, vliv Dvořáka a dalších by se neomezil,“ domnívá se Jana Pařízková (VV). „Jsme ve vyjednávání už natolik daleko, abychom uzavřeli koalicis TOP 09 a Stranou zelených,“ dodala Peake.

Nejasná je zatím situace v Praze 3. Vítězná TOP 09 prý uvažuje o jednání se všemi politickými uskupeními, která se dostala na radnici. „Zatím jsme nepokročili natolik, aby bylo možné říci, kdo povede radnici,“ uvedl lídr tamní TOP 09 Martin Dlouhý. „Oni nespěchají. Dávají prioritu vyjednávání na magistrátu,“ poznamenal k TOP 09 Ondřej Rut za koalici sdruženou pod značkou Žižkov (nejen) sobě. Vyjednávací týmy obou stran se mají sejít ještě tento týden.

Chuť vládnout s ODS na Žižkově není

Vůle vládnout na Žižkově s druhou ODS podle informací z kuloárů TOP 09 není příliš velká. Občanští demokraté se v Praze 3 v očích mnoha lidí zdiskreditovali aférami kolem privatizace obecních bytů. Strana zde utrpěla drtivou porážku. Zatímco před čtyřmi lety získala jednadvacet křesel v zastupitelstvu, nyní jich má pouze devět. Politologové míní, že TOP 09 si většina občanů Prahy 3 zvolila jako alternativu k ODS. Jejich případná povolební spolupráce by prý nebyla po chuti voličům.

Těžká spolupráce s Jančíkovci

V opozici zřejmě skončí ODS i v Praze 5. Místní lídr úspěšné TOP 09 Radek Klíma je přesvědčen, že povolební spolupráce s občanskými demokraty by byla příliš složitá. Do zastupitelstva za ODS se podle něj dostalo až příliš mnoho lidí spojených s bývalým kontroverzním starostou Milanem Jančíkem. Jedná se například o Lucii Vávrovou či Lukáše Herolda – oba byli Jančíkovými zástupci v dosluhující radě. Pravděpodobná je smíchovská koalice TOP 09 a VV. Zástupci obou stran se sešli včera večer. Klíma avizoval i blízké jednání se SZ a ČSSD. Zřejmě formalitou bude setkání TOP 09 a ODS. „Možné budoucí koalice nechci komentovat,“ řekl lídr ODS v Praze 5 a senátor Miroslav Škaloud.

Na jedenáctce pat

Patová povolební situace je podle předsedy Hnutí pro Prahu 11 Jiřího Štylera na Jižním Městě. Jeho uskupení získalo 9 mandátů. Jen těsně zde zvítězila ODS starosty Dalibora Mlejnského a radního Jiřího Janečka s jedenácti křesly. Oba úhlavní rivalové usilují o sestavení koalice. Klíčovou úlohu přitom může sehrát ČSSD. „Jednáme o koalici proti ODS. Vůle k tomu existuje,“ informoval Štyler. Podle předsedy ODS v Praze 11 Janečka chce jeho strana jednat o koalici se všemi. Schůzku už ale odmítla místní TOP 09 vedená Stanislavem Urbánkem. ČSSD bude zřejmě s jednáním otálet celý týden kvůli senátní kampani. Lídr ČSSD Ladislav Kárský ale naznačil, že bude respektovat vůli občanů po změně. Zároveň uvedl, že není spokojen se současným vedením radnice, na němž se ale ČSSD v uplynulých čtyřech letech podílela.

ODS v Letňanech už pracuje na koalici

Vítěz komunálních voleb v Letňanech, strana ODS, by ráda uzavřela koalici s TOP 09, nebo ČSSD. Řekl to starosta a lídr ODS Ivan Kabický. Sociální demokraté ovšem vyloučili jakoukoliv spolupráci, podle lídra ČSSD Josefa Dobrého nepůjdou do společné koalice za žádných okolností. TOP 09 je ochotna s ODS jednat. ODS získala ve volbách devět z 21 křesel. ČSSD má pět mandátů, TOP 09 čtyři. „Na středu jsme svolali první stůl, kde bychom si řekli programové záležitosti, pak bychom jednali konkrétně,“ řekl Kabický.

V Klánovicích se spojí strany v boji za les

Na koalici v pražských Klánovicích by se mohly domluvit všechny zvolené strany kromě ODS. Shodují se totiž na tom, že chtějí zabránit rozšíření golfového hřiště na úkor místního lesa.

„Vyjednávání o koalici ale ještě nezačala,“ řekl bývalý starosta a opět zvolený člen zastupitelstva Ladislav Hrabal (SZ, zvolený za stranu Občané Klánovic).

V patnáctičlenném zastupitelstvu bude mít po třech hlasech ODS a TOP 09. Stejný počet křesel obsadí rovněž uskupení nazvané Spolu PRO Klánovice a sdružení Čas na změnu, které tvoří nezávislí kandidáti a Strana zelených. Dva zástupce bude mít v zastupitelstvu Hlas Klánovic, v kterém jsou především členové ČSSD, jednoho pak Občané Klánovic – OK.

Už několik let je v Klánovicích stěžejním tématem boj proti rozšíření golfového hřiště na úkor Klánovického lesa. Hrabal se domnívá, že na tomto tématu by se mohly všechny strany kromě ODS shodnout.

Říčany možná povede redaktor ČT Kořen

Radnici v Říčanech u Prahy na příští čtyři roky ovládne koalice sdružení Klidné město a ODS. V jedenadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít nadpoloviční většinu 12 hlasů. Lídr kandidátky Klidné město a redaktor České televize Vladimír Kořen sdělil, že strany dnes podepsaly dohodu o spolupráci.

Koaliční partneři se dohodli na místech starosty a dvou místostarostů. Křesla v městské radě si rozdělí poměrem pět radních z Klidného města a dvou z ODS.

Kořen řekl, že zatím není stoprocentně jasné, jestli se jako lídr vítězné strany stane říčanským starostou. „V České televizi jsme se zatím
v rámci redakce zpravodajství dohodli na neplacené dovolené na dobu, než se vše dojedná,“ sdělil.

První ustavující zastupitelstvo se podle něj sejde na začátku listopadu. O personálních otázkách obě strany teprve budou jednat. Klidné město, jehož prioritou je zklidnění stavebního rozvoje v Říčanech, získalo v komunálních volbách 39,76 procenta voličských hlasů a deset mandátů.

V Suchdole by měl být starostou Petr Hejl

Suchdol by měl další čtyři roky vést dosavadní starosta Petr Hejl, který dlouhodobě bojuje proti vedení Pražského silničního okruhu přes tuto městskou část. Hejl je z vítězného Sdružení občanů Suchdola (SOS), které v nově zvoleném zastupitelstvu obsadí 11 z 15 křesel.

SOS bude mít v místním zastupitelstvu pohodlnou většinu. Po dvou mandátech bude mít ještě ODS a ČSSD. „Vzhledem k počtu získaných hlasů už další nepotřebujeme, přesto ale chceme s ostatními stranami jednat,“ řekl Hejl. Podle něj se radnici v minulém volebním období vyplatila spolupráce napříč politickým spektrem.

SOS dosud spolupracovala s občanskými demokraty, podle Hejla se na většině záležitostí shodli. Jiný názor má ale pražská ODS na výstavbu okruhu přes Suchdol a rozšíření ruzyňského letiště, s nimiž SOS nesouhlasí.

V Praze 14 skončily volby patem, o koalici vyjednává ODS i TOP 09

V Praze 14 vyjednávají o koalici ODS i TOP 09, ČTK to potvrdili zástupci obou stran. Volby v této městské části nemají jasného vítěze, protože obě strany získaly shodně devět mandátů. Vládnout by v městské části mohly spolu, případně některá z nich s ČSSD. To by bylo výhodnější, protože v případné dvojici ODS a TOP 09 není jasné, která strana je dominantnější a která by měla mít starostu. Jednání o koaliční smlouvě podle vyjádření lídrů stran budou pokračovat zřejmě až do příštího týdne.

„Povolební jednání probíhají mezi těmito třemi stranami a v tuto chvíli nevylučujeme žádnou kombinaci,“ sdělil lídr TOP 09 ve čtrnáctém pražském Radek Vondra. TOP 09 se prý bude rozhodovat podle toho, jak jednotlivé strany budou naplňovat volební program. „V Praze 14 jsou si programově všechny strany blízké. V čem se lišíme, je způsob naplňování. A to je to, co budeme u našich partnerů hledat,“ dodal Vondra.

Dosavadní místostarostka za ODS Jitka Žáková řekla, že jednání jsou v začátcích a strany si mezi sebou sdělují svá stanoviska. Konkrétnější být nechtěla. Neuvedla, podle čeho bude ODS vybírat koaličního partnera.

Vysočanské radnici by mohla vládnout koalice ODS a TOP 09

Pražské vysočanské radnici by mohla vládnout koalice ODS a TOP 09. Obě strany mohou společně v zastupitelstvu deváté městské části složit pohodlnou většinu. Rozhodující koaliční jednání je naplánováno na pátek, řekl starosta a lídr ODS Jan Jarolím. Zájem o spolupráci potvrdila i TOP 09.

Volby v městské části vyhráli občanští demokraté se ziskem 14 mandátů, na druhé místo se dostala TOP 09 s osmi zastupitelskými křesly. Do zastupitelstva se dále dostala ČSSD (pět mandátů), Strana zelených a nezávislí pro Prahu 9 (tři mandáty), Věci veřejné a KSČM (po jednom zástupci).

„Nejpravděpodob­nější kombinací je koalice s topkou,“ poznamenal Jarolím. Taková varianta by podle něj zajistila stabilní radnici, ve dvaatřicetičlenném zastupitelstvu by strany měly 22 zástupců.

Vůle po uzavření společné koalice je i ze strany TOP 09. „Neměl by být problém jít s ODS. Má tu celkem dobrou pověst a čistý štít,“ řekl ČTK předseda regionální organizace TOP 09 Petr Trombik.

Další jednání jsou naplánována na pátek, mluvit se bude i o personálním obsazení radnice. Lidé, kteří budou zastávat funkce radních, musí podle Jarolíma velmi dobře rozumět danému oboru. „Musí si uvědomit, že tu nebudou jen sedět a práci za ně udělají úředníci,“ zdůraznil.

Jarolím ale nevyloučil možnost koalice s dosavadním radničním partnerem, Stranou zelených. V zastupitelstvu by ale společně měli pouze těsnou většinu. „Bylo by to vratké, třeba kdyby někdo onemocněl,“ poznamenal dosavadní starosta. Výraznější stabilitu by podle něj nezajistilo ani přibrání jedné zástupkyně Věcí veřejných.

(jfk, čtk)

18.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zástupci TOP 09 sledují výsledky sněmovních voleb. 21.10.2017
25

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Ilustrační foto.
18

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkon šéfa Pirátů Ivana Bartoše, Babiš působil unaveně.

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení