Na letošní jaro naplánovali pražští rybáři celkem tři výlovy. „Většina z nás má výlovy rybníků nejspíš spojené hlavně s podzimem, využít se ale dá i chladnějších jarních dní. Na přelomu března a dubna tak budete mít skvělou příležitost nahlédnout rybářům pod ruce a do sítí,“ uvedla Petra Fišerová, mluvčí Lesů hlavního města Prahy, které mají vodní plochy ve své správě.

close Výlovy pražských rybníků. info Zdroj: Deník zoom_in Jako první přijde zítra na řadu Hamerský rybník v Praze 10. O týden později se rybáři sejdou u Hořejšího rybníka v Hloubětíně a sezonu uzavře 4. dubna výlov Hornomlýnského rybníka v Kunraticích.

Všechny tyto akce jsou běžně přístupné veřejnosti, jenom je třeba nepřekážet rybářům při práci. „Výlov Hamerského a Hořejšího rybníka navíc obohatíme doprovodným programem pro objednané mateřské a základní školy,“ doplnila Fišerová. Děti se dozvědí zajímavosti o fungování vodního ekosystému, o významu vody v krajině, o rybářském řemesle i zvířatech, která ve vodě a okolo ní žijí.

Ryby neputují na stůl, ale dál do vody

O další tradiční bod například jihočeských výlovů – prodej šupináčů či rovnou pokrmů z nich připravených, však budou Pražané ochuzení. „Vylovené ryby se využívají na zarybnění jiných rybníků na území Prahy,“ vysvětlila mluvčí Lesů.

Hlavní město vlastní celkem 74 rybníků, které se nacházejí na jeho území. Dohromady zabírají plochu přes 118 hektarů. Magistrát financuje zároveň i jejich údržbu a obnovu. Letos budou práce probíhat na pěti vodních dílech.

Nejnákladnější a největší bude kompletní revitalizace Šeberáku, která začne letos a potrvá do příštího roku. Jeden z nejoblíbenějších cílů plavců i rybářů na jihu metropole tak bude celou sezonu nedostupný.

Město ho získalo do svého majetku v roce 2017. Ve stejném roce pak začala i projektová příprava na jeho odbahnění a rekonstrukci. „Předpokládané náklady jsou 16 milionů korun,“ informoval specialista vodních toků magistrátu Jiří Karnecki. Podle plánu by měl být Šeberák opět napuštěn příští rok.

Tůně pro obojživelníky

Pokračovat také budou investice začaté loni. Jde například o opětovné vybudování rybníčku v Bohnickém údolí, odbahnění a přestavba rybníků Biologického, V Mydlinkách a také Milíčovského. Poslední jmenovaný je součástí přírodní památky na jihu Prahy Milíčovský les a toto vodní dílo má magistrát ve svém majetku od roku 2016.

Práce na jeho obnově začaly už loni na podzim a končit by měly v květnu. Na severním okraji rybníka bude dále vybudována soustava tůní na podporu života obojživelníků.

Celkem investuje magistrát letos do stavebních úprav svých rybníků přes 40 milionů korun.