Nábřeží bude uzavřeno od náměstí Jana Palacha, přes Křižovnickou ulici až po Národní divadlo. Na dočasné pěší zóně budou připraveny testovací jízdy na kolech, koloběžkách i kolečkových bruslích. Děti i dospělí budou moci soutěžit v jízdě na čas a přesnost.

Pražský magistrát a policie varují řidiče. Nábřeží včetně Mánesova mostu bude uzavřeno od ranních 5:00 do 20:00. Objížďka povede přes most Legií, Újezd, Malostranské náměstí, Klárov a nábřeží Edvarda Beneše. Omezení přinese také velká cyklojízda, která vyjede kolem 10:30 z Václavského náměstí a pojede mimo jiné po magistrále.

Akce je součástí Evropského týdne mobility, jehož cílem je motivovat lidi ve městech k tomu, aby využívali i jiné způsoby dopravy než automobil. Má také podpořit zavádění různých opatření na podporu udržitelné dopravy.

„Evropský týden mobility je výzvou pro města a obce, pro jejich správu i obyvatele, společně se zamyslet nad problémy spojené s nárůstem automobilové dopravy a nad tím, jak by v ulicích, na náměstích a vůbec ve veřejném prostoru, bylo více místa pro chodce, cyklisty a alternativní dopravu," uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který se dnešní akce na Smetanově nábřeží také zúčastní.

U příležitosti letošního Evropského týdne mobility byla v rezidenční části pražského Karlína omezena nejvyšší povolená rychlost na 30 kilometrů v hodině. Na všech křižovatkách platí přednost zprava, i v jednosměrných ulicích je povolen obousměrný provoz cyklistů. Zavedení zóny Tempo 30 má zvýšit bezpečnost chodců a cyklistů a snížit hluk z automobilové dopravy.