Systém spočívá v tom, že cestující přijde k automatické bráně, kde musí přiložit cestovní doklad. Systém doklad vyhodnotí a zjistí, jestli například není falešný. Systém dokáže vyhodnotit 2897 typů dokladů z 206 států světa.

Kontrola trvá 15 vteřin 

Pokud je vše v pořádku, tak brána cestujícího brána pustí dovnitř, kde mu pomocí kamerového systému zkontroluje obličej. Když je i tato kontrola úspěšná, tak je cestující puštěn do vnitřních prostor letiště k dalšímu odbavení. Pokud naopak nastane problém, cestující musí projít policejní kontrolou.

Podle Tuhého dosud trvalo bezproblémové odbavení jednoho člověka zhruba 30 až 40 vteřin. „Nyní se interval zkrátí. Jeden policista hlídá až pět bran a kontrola trvá 15 vteřin," řekl Tuhý. V budoucnosti by se podle něj mohl systém rozšířit i na další mezinárodní letiště, která jsou v Karlových Varech, Brně, Ostravě a Pardubicích.

Na letišti je devět bran v příletové části 

Podle vedoucího národního centra pro ochranu hranic Petra Malovce příprava projektu trvala několik let. Kompletní systém začal fungovat ke konci loňského roku a podle odhadů dokáže odbavit 200 tisíc cestujících měsíčně. "Tyto systémy jsou připraveny porovnávat i otisky prstů," podotkl Malovec.

Na letišti je devět bran v příletové a osm bran v odletové části. Pražské letiště loni odbavilo zhruba 13 milionů cestujících. Podle předsedy představenstva Českého Aeroholdingu Václava Řehoře by se letos mohl počet pasažérů blížit ke 14 milionům. "Je vidět, že fronty tam zmizely," uvedl k nově spuštěnému projektu Řehoř.

Policisté trénují zásahy na speciální střelnici 

Kromě podmínek pro pasažéry největší tuzemské letiště také zlepšuje v posledních dvou letech bezpečnostní systém. „Souběžně běží i další projekty a chceme investovat i do posílení stavů," řekl ve středu Tuhý.

V minulosti vláda schválila investice přes 100 milionů korun do různých opatření. Venkovní prostory letiště například hlídají brány s kamerami, které snímají registrační značky aut a jejich řidiče. Policisté také trénují zásahy v prostorech letiště na speciální střelnici. Vláda by také brzy měla jednat o tom, že se zvýší počet policistů sloužících na letišti o 200 lidí.

Čtěte také: Pražské letiště odbavilo 13miliontého cestujícího