„Zažil jsem jízdu výtahem a vím, že to bylo velmi populární mezi studenty, takže jsme si řekli, že by ten výtah mohl být určitým symbolem, který spojuje zaměstnance, učitele a studenty,“ uvedl pro Radiožurnál děkan Právnické fakulty UK Jan Kuklík.

Rekonstrukce vyšla na deset milionů 

Páternoster je přitom součástí budovy, ve které fakulta sídlí, už léta. V roce 2005 ale musel být z technických důvodů odstaven. Škola tedy na jeho opravu vyhlásila finanční sbírku, která ale pokryla pouze čtvrtinu nákladů. Penězi přispěla asi necelá stovka lidí, z velké části šlo o absolventy fakulty, ale i o studenty, učitele a advokátní kanceláře.

Celá rekonstrukce nakonec vyšla na deset milionů. Část peněz zaplatila škola z rozpočtu. Výtah potom prošel kompletní opravou. „My jsme také nabídli možnost si adoptovat kabinku pro některé z těch větších dárců, což třeba využili i studentské spolky a některé advokátní kanceláře. Máme šest adoptovaných kabinet, ale pořád máme i volné místo, takže doufáme, že se nám určitou část nákladů podaří pokrýt tou činností i do budoucna, uvedl Radiožurnálu organizátor Michal Říha.

Škola také připravila slavnostní zahájení provozu páternosteru, lidé se také mohou podívat do jindy nepřístupných prostor fakulty. Páternostery v Praze fungují např. na magistrátu, ministerstvu pro místní rozvoj či budově Českého rozhlasu.