Pokud těhotná přijde o den déle, než je vyhlášený začátek registrací, nemá skoro šanci se do pražské kliniky dostat.

„Registrovala jsem se 1. března. Ve všední dny otevírá kartotéka v 7.00 hodin. Dostavila jsem se pět minut po půl šesté a už jsem byla jedenáctá v neoficiálním pořadníku, který tam maminky podepisují,“ svěřila se se zkušeností nastávající maminka Alena, která ostatním v internetové diskuzi radila, aby si k registraci rozhodně přivstaly.

Podle právních expertů je registrace k porodu dokonce nezákonná.

„Žádný platný právní předpis ji neukládá, registrací nemůže být podmiňováno přijetí do zdravotnického zařízení, jde-li o porod. Registry mohou mít, pro dané zařízení tedy toliko informativní charakter, nic víc,“ domnívá se právnička Hana Vítová. Podle zákona je totiž porodnice povinna matku s rozjetým porodem přijmout.

Zkušenosti matek, které ve 14. týdnu těhotenství obíhají pražské porodnice, aby dostaly razítko, jsou velice negativní.

„Přišla k registraci v šest ráno a ještě s sebou musela přivést dceru, o kterou se neměl kdo postarat. Ve frontě se mi ještě udělalo špatně,“ vzpomněla si na nepříjemný zážitek Lenka K.

Nic se neděje

I když si nastávající maminky na administrativní nařízení stěžují, nic se neděje. V živé paměti mají totiž případ, kdy maminka porodila
v sanitce z důvodu, že ji pražské porodnice nepřijaly.

Porodní asistentky dokonce povařuji registrace do porodnic za administrativní opatření, které nahrává možné korupci.

„Matky pak hledají, kdo má kde známého, aby ve frontě čekat nemusely a zároveň se dostaly do porodnice, kterou si pro přivedení dítěte na svět vybraly,“ domnívá se Petra Sovová předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství.

Pražský primátor a uznávaný porodník Bohuslav Svoboda se klinik zastává. „Jsou to specializovaná pracoviště. I když jsem nebyl zastáncem registrací, když jsem působil ve vinohradské porodnici, nějaké opatření se přijmout muselo. Kapacity nejsou nafukovací a řídí se většinou počtem lůžek pro novorozence,“ sdělil Deníku.

Sám nebude iniciovat žádnou schůzku s řediteli porodnických klinik pro to, aby od registrací ustoupili. Magistrát není zřizovatelem zdravotnických pracovišť. „Porodnost má v příštím roce klesnout,“ argumentuje Svoboda.

Čtěte také: Porodní asistentky: péče o těhotnou ženu má být bohatší