Zatím 7000 účastníků očekávají pořadatelé na sobotním „průvodu hrdosti“ homosexuálů v Praze, kterým vyvrcholí pětidenní festival Prague Pride. Přehlídka nabídne 78 akcí na víc než 30 místech metropole a okolí. Novinářům to dnes řekl šéf pořádajícího sdružení Prague Pride Czeslaw Walek. Bezpečnost na přehlídce bude podle něj zajištěna. Karnevalový pochod sexuálních menšin se v Praze koná poprvé. Protestovali proti němu konzervativci. Na adresu homosexuálů směřovala třeba slova o „deviantních spoluobčanech“.

Podle Walka jsou takové názory okrajové, mají je jen „jednotky osob“. Míní, že média jim věnují pozornost hlavně proto, že je okurková sezona. „Česká společnost tradičně tolerantní je, jen si občas nevolí tolerantní zástupce,“ řekl na tiskové konferenci známý režisér Radim Špaček.

Podle prezidentova vicekancléře Petra Hájka je chystaný průvod nátlaková akce a politická demonstrace světa, v souvislosti s homosexuály se zmínil o deviaci. Kritizoval pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) za udělení záštity nad akcí. Za Hájka se postavil prezident Václav Klaus. Slovo deviace považuje za „hodnotově neutrální“. Průvod podle něj není projevem homosexuality, ale homosexualismu, jehož se obává.

Pořadatelé svou akci označují za „nepolitický, kulturní festival bez ideologické agendy“. Původně očekávali kolem 1500 účastníků průvodu, nyní počítají zatím se 7000. Do politické debaty kolem své přehlídky se odmítají zapojovat. „Slovo deviant je bez ohledu na to, co říká slovník nebo co si myslí prezident, vnímáno ve společnosti jednoznačně negativně. Pro některé skupiny může být snadnou záminkou k ospravedlnění, ba podnícením k vyvolání konfliktu,“ uvedli organizátoři v prohlášení, které Walek přečetl novinářům. Podle pořadatelů je nepřijatelné, aby „přímý podřízený vrcholného ústavního činitele podněcoval nebezpečné postoje vůči statisícům občanů“.

Večírek naháčů zrušen

Z bezpečnostních důvodů organizátoři už zrušili středeční „večírek naháčů“. Podle Walka policie pořadatele informovala o tom, že by právě při této párty mohlo být největší nebezpečí konfliktu. „Žádné konkrétní informace o útocích ale nemáme. Jsou to spíš potenciální, než reálná rizika,“ řekl Walek. Dodal, že po zkušenostech s podobnými průvody v Brně či Táboře, které se pokusili narušit krajně pravicoví extremisté, organizační tým s policií už dva měsíce spolupracuje.

Pražská policie kvůli festivalu od středy posílí počty příslušníků v ulicích metropole. Na sobotní „pochod hrdosti“ sbor ale žádná zvláštní opatření nechystá, neočekává střety ani výtržnosti, řekla mluvčí Eva Kropáčová.

Podporu pořadatelům v dopise naopak vyjádřilo 13 velvyslanectví, mezi nimi britské, americké či německé. Jejich list označil prezident za „bezprecedentní krok“ a zasahování do vnitropolitické diskuse, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) za kontraproduktivní a přebytečný. Pochod podpořili někteří politici z VV, ČSSD či zelení.

Pořadatelé chtějí na svůj festival a průvod přilákat hosty i reklamou. Natočili několik spotů. Odvahu k účasti v nich dodávají nejen homosexuálům, ale zvou třeba i heterosexuálky. Podle Špačka Praha není „tak úplně živé město“ a zasloužila by si víc akcí s „mezinárodním duchem“. K tomu prý může Prague Pride přispět.

„Já se zúčastním průvodu, protože tak nějak cítím, že jako herec už nemám dostatek prostoru exhibovat. Přijdu ve svých zbrusu nových sexy plavkách a půjdu tím průvodem s těmito plavkami na svém sportovním homosexualistickém těle,“ řekl ironicky herec a gay aktivista Jiří Hromada. Podle něj kostým se „sexuálními motivy“ mívá jen pár účastníků takových průvodů, kterých se v cizině účastní desetitisíce lidí. Hromada podotkl, že Klaus po svém zvolení chtěl být „prezidentem všech“, teď „se mu ale někteří toho nezdají být hodni“.

Rozpočet pětidenního festivalu, jehož program tvoří výstavy, semináře, koncerty, procházky historickou Prahou, cvičení jógy, diskuse i divoké večírky, činí podle pořadatelů milion korun. Polovina sumy pochází z darů, druhá z grantů tří nadací.

Průvod Prague Pride se bude řadit od 12:00 na náměstí Republiky, odkud vyrazí ke Střeleckému ostrovu. Jako protiváhu k této akci pořádají svůj „pochod za rodinu“ ve stejnou dobu od Obecního domu Mladí křesťanští demokraté pod záštitou šéfa lidovců. Na akci se podílí Hnutí pro život, které bojuje proti potratům. Zúčastní se i konzervativní iniciativa D.O.S.T.

Čtěte také: Kvůli Prague Pride posílí policie hlídky v ulicích