Pražané i Středočeši mají stále zájem o cenově dostupné bydlení rodinného typu na okrajích metropole. Ona cenová dostupnost je ale zpravidla provázena komplikovanější dopravní obslužností.

Cena kompenzuje složitější dopravu

Ten, kdo se rozhodne pro koupi bytu například v Písnici, Kolovratech, či Uhříněvsi nemůže se, alespoň prozatím, příliš spoléhat na městskou hromadnou dopravu. „Rodinná“ nutnost vlastnit minimálně jeden až dva osobní vozy a dennodenně trávit v zácpách na Kutnohorské či Černokostelecké desítky minut v beznadějných zácpách na cestě do centra i z centra zájemce o bydlení paradoxně neodrazuje.

„Rozhodující je pro nás cena bydlení. V budoucnu se spoléháme na to, že město dopravní obslužnost vyřeší,“ svěřil se Deníku zájemce o nové bydlení Karel Stránský. „Dosud žijeme s čtyřčlennou rodinou na Vinohradech. Platíme vysoký nájem. Hypotéka na vlastní bydlení, byť na okraji Prahy, nás vyjde téměř levněji. Platit budeme za vlastní byt,“ pokračuje Stránský. Velmi vážně uvažuje přesunout se i s rodinou do Písnice.

Považuje to za strategickou volbu. Právě Písnice by měla být v horizontu 10 let spojena s centrem Prahy trasou metra D.

Nabídka bude letos značně široká

Podobně jako rodina Stránských uvažuje podle zjištění developerů velké množství Pražanů, žijících dosud v drahých nájemních bytech. To stavebním a projektantským firmám nahrává. Některé s příchodem nového roku oznámily smělé plány, týkající se právě prodeje velkého množství bytů. Zároveň také i masivního pokračování výstavby nových rezidencí na periferiích hlavního města.

„Letos plánujeme uvést do prodeje pět stovek nových bytů a zahájit výstavbu zhruba sedmi set dalších v minimálně pěti rezidenčních projektech,“ říká například Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol. Ta se hodlá, podobně jako většina dalších stavebních firem i letos realizovat právě na okrajích Prahy.

„Obrovský zájem je o rodinné bydlení v Písnici. Nabízíme ho totiž za bezkonkurenční ceny, které nepřekračují magickou hranici 50 tisíc korun za metr čtvereční,“ dodává Korec. Jeho firma se letos chce soustředit i na prodej a stavbu domů v Uhříněvsi. Nové projekty pak velmi pravděpodobně vzniknou na lukrativních parcelách v Kolovratech, které má už nyní developer v nabídce. Už na jaře bude ke koupi bydlení v novém komplexu Panorama Kyje, či v tak zvaných Nových Měcholupech.

Důkazem toho, že developeři v hlavním městě chytají druhý dech, bude i letošní nabídka ve zbrusu nových bytových areálech Výhledy Barrandov.