Dvoumetrový bronzový okřídlený lev britského sochaře Colina Spoffortha, je darem britské komunity žijící v Česku a na Slovensku, která ho také z větší části financovala. Je poděkováním za hrdinství československých letců, kteří za druhé světové války působili v Britském královském letectvu.

Od počátku byl terčem kritiky

17.června 2014 odpoledne byl slavnostně odhalen britským poslancem parlamentu Nicholasem Soamesem, vnukem Winstona Churchilla a od té chvíle čelil kritice všeho druhu. Absence soutěže, umístění památníku, výtvarná úroveň díla.

Napaden byl i postup Prahy 1 a britského velvyslanectví. Obě instituce prý požádaly pozdě o povolení a nereflektovaly nabídky jiných lokalit, vhodnějších k umístění památníku. Magistrát nakonec nařídil odstranění stavby. To ovšem v prosinci 2014 zamítlo ministerstvo kultury.

Slavnostní odhalení se uskuteční v pondělí

Dlouhodobým cílem Nadace memoriálu Okřídleného lva bylo doplnit podstavec sochy o plaketu, která na jednom místě poprvé zaznamená jména všech letců a členů leteckého personálu, kteří sloužili v RAF během 2. světové války.

A to se podařilo. Slavnostní odhalení se uskuteční v pondělí ve 14 hodin. Součástí pietní akce bude také modlitba a položení věnců na počest všech československých vojáků a vojákyň sloužících v Královském letectvu.