Nová budova radnice je nutnost. Na tom se v Praze 8 shodne drtivá většina zastupitelů. Jakým způsobem by ale měla být postavena, je dělí na dvě poloviny.

Přesto byl ve středu zastupiteli nakonec schválen projekt, který by měl znamenat, že do čtyř let v bezprostřední blízkosti stanice metra Palmovka, na rohu se Sokolovskou ulicí vyroste obchodně administrativní centrum s radnicí a kulturními prostory za zhruba 1,2 miliardy korun.

Sídlí v sedmi budovách

„Novou radnici skutečně potřebujeme. Dnes náš úřad sídlí v sedmi budovách, což je nepřehledné a také neekonomické. Jejich údržba, vytápění a ostraha jsou velmi nákladné. Jsem přesvědčen, že současný projekt je správný. Nicméně nyní jsme teprve na startu a teprve nové vedení radnice bude udávat další směr,“ řekl starosta Prahy 8 Josef Nosek (ODS).

Mnoho kolegů ze zastupitelstva s ním ale nesouhlasilo. Vadilo jim především to, že se o tak velkém projektu nevedla v podstatě žádná diskuze a projekt je prý příliš megalomanský a obchodní a administrativní centrum je zbytečné, protože bude jen těžko využitelné.

„Nechápu, proč mají daňoví poplatníci financovat právě výstavbu kanceláří s hypermarketem. A jsme si jist, že křížení ulic Zenklova a Sokolovská na Palmovce je pro tento účel nevhodné,“ upozornil Petr Vilgus (SZ), zastupitel Prahy 8. Podle vedení radnice je ale toto místo naopak strategický výhodné. „Je to velký dopravní uzel, kde se kříží mnoho tramvajových linek a je tu metro, takže obslužnost je na výborné úrovni,“ podotkl starosta Nosek.

Podle Vilguse je zbytečné stavět radnici jako obchodně administrativní centrum, protože podobných budov je v okolí mnoho a navíc jsou podle něj poloprázdné. „Jsou to například Futurama na Invalidovně nebo Vysočanská brána na Balabence. V okolí Palmovky je i hypermarket,“ dodal Vilgus.

Na to starosta reagoval s tím, že Praha 8 nechce postavit jen radnici proto, že by nevydělávala další peníze. „Centrum ale vydělávat bude, a tak vložené peníze, jen takzvaně neprojíme, ale budou zhodnoceny. Výnosy budou plynout pronájmů kanceláří a obchodních prostor,“ je přesvědčen Nosek.

Centrum na Palmovce

Návrh Josefa Pleskota

Budovu chce radnice postavit z peněz, které získá z privatizace bytového fondu. Ta má Praze 8 vynést asi tři miliardy korun. Ideu podoby budovy navrhl jeden z nejznámějších českých architektů Josef Pleskot. Má se v ní nacházet radnice, radniční hala, kancelářské prostory, sportoviště, supermarket, obchody a také velké podzemní parkoviště. To vše a další prostory mají být na ploše přes 35 600 metrů čtverečních.

Na projekt se ale snesla i další kritika. Od začátku projektové dokumentace, přes stavbu až po správu budovy má mít vše na starost společnost Metrostav development, což je podle některých zastupitelů nevýhodný postup.

„Většinou to chodí tak, že se udělá projekt, pak se udělá položkový rozpočet a nakonec se vybere zhotovitel podle ceny. Nyní máme ale jen základ a cenu neznáme, to je špatně. Co když ji pak metrostav bude v průběhu příprav navyšovat. Podle mého se vše řeší příliš narychlo a příští zastupitelstvo se tímto rozhodnutím bude muset řídit,“ varoval zastupitel Michal Kindl (ODS).

Podle Josefa Noska bude mít ale zastupitelstvo vše pevně v rukách a bude rozhodovat o každém dalším kroku. „Když se například budoucí vedení rozhodne za dva měsíce odstoupit, nebude to ani znamenat žádné sankce. Když už by byla hotova studie, pak zaplatíme jen tu studii,“ tvrdí starosta.

Právě projektová příprava a konceptu a získávání povolení by mělo trvat asi dva roky. Samotná stavba tedy nezačne dříve než ke konci roku 2012, hotovo pak bude nejdříve v roce 2014.