Budova dominující centru hlavního města byla opravována přes tři roky, ale uzavřena byla mnohem déle. I proto se dnes, ačkoli hustě pršelo a muzeum ještě není otevřené celé, zcela zaplnily před otevřením muzea schody u hlavního vchodu.

Přestože čas otevření byl 10.00, již v 07.30 čekalo v dešti prvních pět lidí. První z nich, Michal Piják přijel z Nymburka a vstával kvůli tomu v šest hodin ráno. ČTK řekl, že deštivé počasí ho neodradilo, na otevření muzea se těšil. Byl rád, že je ve frontě první a nechtěl kvůli tomu své místo opustit, aby se šel zahřát třeba do kavárny.

V sobotu byl provoz muzea zahájen za účasti českého prezidenta a premiérů Česka a Slovenska. Večer pak byl připraven pro veřejnost videomapping na fasádu muzea připomínající století československé historie, který z Václavského náměstí sledovaly tisíce lidí. Podle některých médií málo akcentoval některé události s Československem spjaté, například Chartu 77 nebo osobnost prvního českého prezidenta Václava Havla.

Povedené vizuální dílo

"Projekce na hodně malou plochu dokázala vměstnat zásadní události československého a českého 20.století, v 70. letech připomněla jak Chartu, tak underground, listopadová revoluce byla pak připomenuta hodně výrazně. Nešlo o historickou studii, ale o vizuální dílo pro veřejnost," sdělil k tomu historik Michal Stehlík z NM.

Lidé zatím v Národním muzeu uvidí část interiérů a dvě velké výstavy. Částečný provoz zahájí Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava, mapující klíčové okamžiky 20. století. Poprvé jsou na ní pohromadě důležité dokumenty, které vznik a existenci republiky ovlivnily, jako Pittsburská dohoda, mnichovská dohoda či vídeňská arbitráž. Výstava 2 x 100 pak představí 200 nejvzácnějších exponátů muzea a připomene 200. výročí založení instituce. Stálé expozice včetně přírodovědných s oblíbenou velrybou, plejtvákem myšokem, se otevřou v příštím roce.