Vypište architektonickou soutěž! Do pražských radních tepali jak opoziční politici, tak představitelé radnice Prahy 7 i samotní architekti. V pátek však Fajt prohlásil, že emočně vypjatou a slovními výpady protkanou kauzu provází jedno velké nedorozumění. „Nepřipustím nic jiného než architektonickou soutěž,“ citovaly České noviny šéfa Národní galerie, která s městem na realizaci rekonstrukce betonového bunkru pod kyvadlem spolupracuje.

Memorandum by mělo být podepsáno do konce září s tím, že prostor pod Stalinem bude dál patřit Praze, z jejíhož rozpočtu půjdou na financování společného projektu „Centra současného umění“ peníze. Cena zveřejněné studie, jak nevyužívané a chátrající místo na Letné využít, se pohybuje okolo padesáti milionů korun. „Ceny takových studií většinou činí přibližně deset procent ceny celkového díla, úpravy prostor by tedy mohly vyjít asi na půl miliardy,“ míní ředitel Fajt.

Ono nedorozumění podle Fajta vzniklo tak, že Krnáčová při jednání rady jako podklad pro schválení materiálu použila studii proveditelnosti z roku 2012. Architekt Jiří Javůrek z SGL Projekt, které má mezi svými referencemi i luxusní farmu Čapí hnízdo, dostal původně za úkol zjistit, zda by mohla být pod bývalým komunistickým pomníkem umístěna Slovanská epopej.

„Studie využitelnosti řešila technický stav lokality, statiku, alternativní možnosti dopravy,“ popsal Fajt novinářům a dodal, že stavební investice má několik fází příprav a začíná architektonickou studií, která vzejde z architektonické soutěže. „Tou však materiál z roku 2012 není a pravděpodobně omylem tak mohla být v podkladech pro zasedání městské rady pochopena,“ myslí si ředitel Národní galerie.

Program obstará Paměť národa

„Vycházelo se z toho, že ta lokalita se musí opravit, je to staticky narušené, teče tam a pokud se to neopraví, bude se místo muset zavřít a bude nepřístupné,“ zdůraznil Fajt a připomněl, že s primátorkou Krnáčovou o Stalinovi jednal o umístění galerie už před třemi lety. Teď se na něj obrátila znovu a Fajtovi se koncept kulturně-společenského centra líbil. Část programu by mohla obstarat Paměť národa a vytvořit zde memento na dobu bolševické totality 50. let minulého století, kdy prostor vznikl. A v roce 1962 kvůli konci kultu osobnosti KSČ mohutnou sochu Stalina odstřelila.

Pod Stalinem by podle ředitele státní organizace mělo mít místo nejsoučasnější umění ve všech svých projevech, s přesahy k performanci, divadlu, hudbě. „Byl by to krok k institucionalizované podpoře současného výtvarného umění, která mu na rozdíl třeba od filmu chybí. To bylo jasné už před těmi lety,“ uzavřel svou obhajobu přestavby památníku Fajt.

Server iDNES.cz zmínil, že v souvislosti s autorem projektu rekonstrukce Stalinova pomníku padlo rovněž jméno uznávaného amerického architekta Franka Gehryho, který s Vlado Miluničem na počátku 90. let projektoval oceňovaný (i když zprvu také kritizovaný) Tančící dům. „Skypoval jsem si o tom s panem Gehrym do Los Angeles,“ uvedl na začátku tohoto týdne při zahájení volební kampaně ANO premiér a šéf hnutí Andrej Babiš.

Na Letné by navíc mohlo ožít další téma debat architektů, politiků i lidí z ulice - takzvaná chobotnice, návrh budovy Národní knihovny dle zesnulého Jana Kaplického. V červnu doporučil kulturní výbor pražského zastupitelstva vypracovat studii proveditelnosti stavby, která byla nazývána též blob či „zelený chrchel“.

Blob jako lákadlo pro turisty

Před jedenácti lety čelila futuristická vize známého architekta nesouhlasu z odborných kruhů, protože Kaplický údajně nedodržel zadání soutěže. Spor řešily i soudy. „Podobně jako protijaderní aktivisté u Temelína jsem ochoten přivazovat se vlastním tělem a bránit, aby Národní knihovna v takové podobě na Letné byla,“ řekl dokonce tehdejší prezident Václav Klaus. Ze stavby se stalo politikum, předvolební téma.

Národní knihovna mezitím rozhodla o rekonstrukci stávajících prostor v Klementinu, byť se mluví i o možné výstavbě nové budovy. Podle Elišky Kaplicky Fuchsové, vdově po architektovi a držitelky autorských práv, nastal právě teď pravý čas chobotnici za pomoci studia Future Systems vdechnout život.

„Letná si zaslouží urbanisticky rozvinout, nemůžeme tam mít trosky Stalinova pomníku a říkat, že je to takhle v pořádku. Blob by se jistě stal lákadlem pro turisty i Pražany, kteří tam mohou zajít do knihovny, na kafe, zrelaxovat,“ prohlásila v rozhovoru pro iDNES.cz.

Zastupitelka za hnutí ANO zároveň připustila, že projekt jejího muže byl v roce 2007 špatně prezentován. Avšak Kaplicky spolehlivě nevysvětlila, proč na magistrátu neposunula projekt dřív a téma se otevírá znovu až před říjnovými komunálními volbami. S ani s jednou ze zmiňovaných dam už Babiš nepočítá, Krnáčovou v čele magistrátu by mohl vystřídat lídr kandidátky Petr Stuchlík.