Barack Obama v Praze
Sobotní on-linečlánek
o příletuBaracka Obamy minutu po minutě naleznete zde.
NEDĚLE, 5. dubna

Sledovali jsme on-line minutu po minutě

17:58 - Letadlo Air Force One s Barackem Obamou na palubě odlétá z Prahy směr Turecko.

17:43 - Kolona s Barackem Obamou právě zastavila před Air Force One. Za českou stranu se s americkým prezidentem rozloučí Karel Schwarzenberg.

17:20 - Barack Obama opouští se svou kolenou Kongresové centrum, míří na letiště Ruzyně, odkud odletí svým Air Force One do Turecka.

17:05 - Čt24: Stovky demonstrantů proti radaru míří ke Kongresovému centru. Pochodu se snaží zabránit těžkooděnci s vodním dělem.

16:53 - Aktivisté Greenpeace se vyšplhali zpátky na Nuselský most, nápis tam ale visí dál.

16:51 - Zatímco o příjezd americké hlavy státu se zajímaly tisíce lidí, o jeho odjezd už zájem není. Podél Evropské třídy postává daleko více městský strážníků a dopravních policistů než přihlížejících.

16:45 - Nejmocnější muž planety by měl republiku opustit zhruba za hodinu a patnáct minut.

16:43 - Osobní dar Václava Havla pro amerického prezidenta připravili skláři z Nového Boru. Barack Obama si odveze půlmetrovou vázu z dílny Bořka Šípka. Dárek předá ex-prezident mimo pravidla protokolu, tedy přímo z ruky do ruky. Bořek Šípek vystihl téma, o němž mluvil americký prezident během svého projevu na Hradčanském náměstí. Bílá váza má uvnitř pomyslné skleněné klubko. „Vyjadřuje zamotaný svět,“ vysvětlil Bořek Šípek. „Kolem jsou barevné čtyřlístky pro štěstí,“ dodal.

16:40 - Průvod se zastavil na rohu ulic Štěpánská a Na Rybníčku. Poté, co ho nafotili policisté, znovu se rozproudil.

16:35 - V Kongresovém centru se setkal Barack Obama s bývalým prezidentem Václavem Havlem.

16:34 - Na rohu Krakovské a Žitné ulice je průvod usměrňován kordony policistů.

16:28 - Další politici opouštějí Kongresové centrum, okolí stále monitorují desítky policistů, panuje relativní klid.

16:24 - Podle policejního mluvčího Hulana byla po dohodě s magistrátem vytyčena náhradní trasa průvodu. Ke Kongresovému paláci jde za skandování hesel "Ne základnám" a "Radar tady nechceme" asi 300 lidí.

16:18 - Demonstrace na Václavském náměstí končí, přes Krakovskou a Žitnou začíná pochod. Podle mluvčích pořadatelů museli pod hrozbou policejního zásahu změnit trasu pochodu.

16:14 - K demonstrujícím pohovořil i profesor Erazím Kohák. "Pane prezidente, základny nezajistí USA bezpečnost." Kromě něj mluvil i Daniel Solis ze Strany zelených, režisér Troška a poslanec Evropského parlamentu Jaromír Kohlíček, Jan Tamáš (Humanistické hnutí) a poslankyně ČSSD Kavánková. Všichni říkali jediné: Radar nepodpoříme!

15:42 - Obamu čeká ještě poslední bod jeho programu, schůzka s ex-prezidentem Václavem Havlem. Odletět by měl přibližně v šest hodin.

15:41 - Na Václavském náměstí pohovořil i starosta obce Trokavec, Jan Neoral. "Radaru se musíme i nadále bránit. Proto apeluji na poslance, aby hlasovali proti němu.

15:40 - Podle vyjádření těžkooděnců je americký prezident stále v Kongresovém centru.

15:05 - Na Václavském náměstí zatím začaly projevy příznivců hnutí Ne základnám, hovořit má šest řečníků.

15:00 - Topolánek informuje, že se na summitu připravili pozice pro Kodaňský summit. "Na summitu se potvrdily společné obavy z globální bezpečnostní hrozby. Potvrzují se složité vztahy s Teheránem, diskutuje se o nešíření jaderných zbraní."

14:59 - Summit skončil, státníci v černých limuzínách odjíždějí. Mirek Topolánek shrnuje na tiskové konferenci dnešní summit.

14:56 - Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan v rozhovoru pro ČT 24 potvrzuje, že pokud by demonstranti z hnutí Ne základnám vyrazili do ulic, kde je pochod zakázán, zakročí. Na místě je přítomen i antikonfliktní tým.

14:54 - Helena Stehlíková z americké ambasády pro server týden.cz uvedla, že Michelle Obamová odletěla do USA a amerického prezidenta tak do Turecka nedoprovodí.

14:46 - Zasedání summitu EU-USA v Kongresovém centru by mělo za pár minut skončit. Na představitelé 27 zemí EU už netrpělivě čekají novináři.

14:42 - Ráno před projevem si Barack Obama dopřál čtyřicetiminutové protažení těla v posilovně. Informaci pro ČTK potvrdila Beatrix Sviezenyová ze sportovního klubu Cybex, který se nachází hotelu Hilton, kde Obama přenocoval.

14:26 - „Evropská unie by měla pokračovat ve svém rozšiřování a přijmout Turecko jako nového plnohodnotného člena“, řekl na summitu EU-USA v Praze americký prezident Barack Obama. Turecko se už delší dobu snaží dostat do Unie a Obamův komentář jen dokumentuje, že USA ho v tom podporuje. Některé vlivné země EU jako například Německo a Francie se doposud staví k přijetí Turecka odmítavě. Dá se předpokládat, že Obama svůj postoj vyjádří i přímo na turecké půdě, kam míří 5. dubna přímo z Prahy. V Istanbulu však už během neděle probíhají protestní demonstrace, na kterých jsou vidět například transparenty ve znění „Obamo, odejdi!“

14:31 - Podle informací serveru týden.cz už Michelle Obamová opustila Českou republiku.

14:15 - Přesně za 45 minut by měla začít demonstrace na Václavském náměstí, místo obsadily desítky mužů zákona. Hnutí Ne základnám už na místě rozbalilo svůj stan, rozdávají balonky a nechávají kolemjdoucí podepisovat petici.

14:07 - Prostor u stanice metra Vyšehrad opouštějí i desítky policistů, kteří tam hlídali demonstrující skupinu "neviditelných". Aktivisté už kompletně prostor v klidu vyklidili, dostáli tak svému heslu, že nechtějí žádné násilí.

14:02 - První dáma Spojených států obdržela od představitelů české židovské komunity jako dar kidušový pohár a pamětní medaili k 700. výročí Staronové synagogy, Židovské muzeum darovalo své publikace. Michelle si prohlédla Pinkasovu synagogu, poté její kroky zamířily do Staronové synagogy.

13:59 - "Neviditelní" po dohodě s Červíčkem ustupují, vstávají ze země, kde leželi v kruhu a vydávají se zřejmě na Václavské náměstí. Zde se plánují připojit k avizované demonstraci, která by měla začít ve tři hodiny odpoledne.

Neviditelní zaměstnali několik desítek těžkooděnců u Kongresového centra

„Pozor, přibližně padesátičlenná skupina aktivistů se přesouvá směrem ke stanici metra Vyšehrad, připravte se,“ tak zněla slova policistů krátce po poledni v okolí Kongresového centra, kde se právě koná Summit EU – USA.

Za několik minut přijelo metro a z něho vystoupili tajemní lidé, zahaleni do bílých obleků s tvářemi skrytými pod škraboškami. Šli v dlouhé řadě, úplně potichu. Na svých tělech nesli transparenty jako „Konec zbrojení“, „95 procent lidí je proti válce“, „70 procent lidí je proti radaru“ a podobně.

Skupina se ale daleko nedostala, podařilo se jim pouze přejít na druhou stranu metra směrem k východu u Hotelu Corinthia. Dále už se nedostali, zastavit se museli před několika desítkami těžkooděnců. Přitom ostatní lidé se mohli právě touto cestou dostat ven z metra.

„Proč nás nechcete pustit dál. My chceme mír a žádné násilí. Chceme jen zhruba 50 metrů od kongresového centra rozvinout transparent,“ přesvědčovali aktivisté policii, aby je vpustila dál. Jenže členové antikonfliktního týmu byli nekompromisní a nutno dodat, jejich vyjednávání nebylo příliš profesionální.

„Tady jsou bezpečnostní opatření a dál vás nepustíme, víc k tomu neřeknu,“ řekl jeden z členů týmu.

Neviditelní tak dlouho neváhali a u výstupu z metra si lehli do kruhu, chytli se za ruce a nenásilně vyjádřili svůj nesouhlas.

Pak došlo ještě několikrát k vyjednáváním a na místo dorazil dokonce šéf pražské policie Martin Červíček. Jeho diplomacie už byla mnohem úspěšnější a Neviditelní se tak zhruba po hodině za velkého potlesku rozešli.

„Nyní se znovu sejdeme všichni na Václavském náměstí na demonstraci, kterou pořádá iniciativy Ne radaru,“sdělil na závěr jeden z Neviditelných.

13:10 - Barack Obama dále vyzval EU k přijetí vězňů z Guantanáma.

13:00 - Podle informací ČT 24 podpořil americký prezident na summitu EU-USA členství Turecka v Evropské unii.

12:40 - Policisté odstranili zátarasy, židovské město je opět volně přístupné. Ihned ho zaplavily davy turistů.

12:38 - Kolona aut doprovázející první dámy právě opustila židovské město. Mezi vozy nechyběla ani sanitka. Zátarasy zatím stále stojí.

12:37 - "Neviditelní" přijeli na Vyšehrad, prozatím je klid.

12:33 - U stanice metra Vyšehrad očekává zhruba stovka policistů na příjezd demonstrantů.

12:32 - Celý Josefov v historické části je uzavřen zátarasy, které hlídají desítky policistů. Jeden ze sloužících mužů zákona potvrdil, že si první dáma spojených státu Michelle Obama prohlíží židovské památky. Uzavírka má trvat ještě dvě hodiny.

12:19 - Češi i cizinci se vrhli na květiny, které k památníku Tomáše Garriggue Masaryka pořadatelé summitu položili. Z krásných květin tak zůstaly pouhé listy.

12:17 - Podle serveru týden.cz se v Kongresovém centru našel podezřelý předmět a proto nemůže být nikdo další vpuštěn dovnitř. V místě panují nejpřísnější bezpečnostní opatření.

12:14 - Protějšky amerického a českého prezidenta zřejmě společně poobědvají, poté se vydají na prohlídky synagog a židovského hřbitova.

12:06 - V okolí Kongresového centra hlídkují desítky policistů, stále je uzavřený i Nuselský most.

11:43 - Summit, kterého se zúčastní představitelé 27 členských zemí EU, by měl začít podle plánu přesně v poledne.

11:36 - Amerického prezidenta uvítal v Kongresovém centru Mirek Topolánek. Spolu s Karlem Schwarzenbergem vítá v Kongresovém centru i další státnického delegace.

11:30 - Michelle Obamová se oddělila od svého manžela a navštívila s Livií Klausovou katedrálu svatého Víta.

11:22 - Prezidentská kolona s Barackem Obamou už dorazila do Kongresového centra, kde budou následovat jednání.

11:14 - Prezidentská kolona se přesouvá přes Chotkovy sady, Malostranskou a Nuselský most na Vyšehrad.

11:13 - U Kongresového centra probíhají kontroly. Policisté nejenže kontrolují občanské průkazy, ale některé osoby si zaznamenávají na fotoaparát. Do Kongresového centra míří desítky politiků.

11:07 - Ve vzduchu nad pražským Kongresovým centrem krouží helikoptéra, na příjezd prezidentské kolony se připravují i stovky policistů. Na střeše hlídkují odstřelovači. Nikde v okolí nejsou vidět žádní demonstranti.

11.00 - Barack Obama se rozloučil s občany na Hradčanském náměstí.S lidmi si podával ruce a podepisoval se jim. Nyní se dav pomalu rozchází. Program na Pražském hradě končí. Dále se americký prezident přesune do Kongresového centra na neformální jednání USA - Evropa.

10:54 - Výstup ve stanici Vyšehrad ve směru od I.P. Pavlova je uzavřen. Okolí KCP hlídají desítky těžkooděnců a další členové policie. Někteří lidé se marně snaží dostat ke Kongresovému centru.

Projev Baracka Obamy
Výtah z projevu, upraveno

Americký prezident začal svůj projev poděkováním české straně za vřelé přijetí a vzpomenul české občany v jeho domovském městě Chicagu. Poukázal také na sochu T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí.

Barack Obama: "Toto zlaté město stojí jakou živoucí monument ducha Evropy."

"Málo lidí si dokázalo představit, že Česká republika se stane svobodným národem a členem NATO." "Před 20 lety se lidé tohoto města vydali do ulic, aby žádali o své právo, které jim bylo odepíráno. Sametová revoluce nás naučila mnoho věcí."

"Sdílíme společnou historii, ale tato naše generace nemůže stát nečinně. Svět není již tolik rozdělen, je naopak více propojen. Je potřeba spolupracovat, stvrdit naše společné hodnoty, to je práce, kvůli které jsem přijel do Evropy, abych jí zahájil, inicioval."

„Společně se musíme postavit globálním změnám. Spojené státy jsou připravené být v čele této změny.“

"Spojené státy se nikdy neobrátí k lidem tohoto národa, sdílíme společnou historii." "Lidé České republiky svůj slib splnili, poté co došlo k útokům na Ameriku. Čelíme stejným teroristům z Al Kajdy. Já oceňuji oběti českých občanů v tomto úsilí. Musíme spolupracovat jako členové NATO."

"Jedna z věcí na kterou se chci soustředit je budoucnost jaderných zbraní ve světě. Celý mechanismus může být spuštěn velice rychle. Města jako Praha by přestala existovat. Hrozba celosvětové jaderné války se snížila, ale riziko jaderného útoku se zvýšila. Obchoduje se s jaderným materiálem."

"Nejsem naivní, vím, že cíl jaderného odzbrojení je běh na dlouhou trať. Ale musíme tvrdit: Ano, můžeme změnit svět!"

"USA učiní konkrétní kroky k tomu, aby svět byl zbaven jaderných zbraní."

"Musíme zakázat jaderné zkoušky."

„Budeme posilovat smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Budeme se snažit o jadernou spolupráci v oblasti míru. Je důležité, aby všichni hráli podle stejných pravidel.“

„Nesmíme si dělat iluze, některé země takové dohody budou porušovat. Dnes ráno jsme si to uvědomili. Severní Korea opětovně porušila tyto dohody.“

„Porušení pravidel musí být trestné. Teď je zapotřebí, aby celý svět zareagoval. Aby si Severní Korea uvědomila, že všechny národy budou tyto snahy realizovat.“

„Irán se stále ještě o sestrojení jaderných zbraní snaží. My věříme v dialog a snažíme se o vzájemný respekt. Ale v tomto dialogu je zapotřebí určitých pravidel, je zapotřebí, abychom každý hájili zájmy svých národů, ale i ostatních.“

"Pokud Irán ustoupí od svého jaderného systému, i my ustoupíme od vybudování protiraketového systému."

10:20 - Barack Obama vstupuje se svou ženou Michelle na tribunu umístěnou na Hradčanském náměstí, kde pronese svůj "evropský projev."

10:06 - V zadní části Hradčanského náměstí se lidé chovají jako na festivalu. Na rozbalených dekách polehávají, popíjejí… V prvních řadách naopak lidé bojují o místo. Všichni, kdo dorazili přeplněnými tramvajemi teprve teď, rychle dobíhají k bezpečnostním rámům a nechávají se zkontrolovat, aby se včas dostali na náměstí.

10:02 - Podle odhadů se na projev Baracka Obamy přišlo podívat na tisíce lidí. Záchranáři už museli ošetřit první osoby, většinou se jednalo o kolapsy.

9:58 - Vstup na Hradčanské náměstí je stále možný, přes detektory proudí další desítky zvědavců a příznivců prvního černošského prezidenta.

9:45 - Na Hradčanském náměstí rozdávají čeští dobrovolníci americké vlaječky, lidé v prvních řadách s nimi mávají.

9:26 - V Nerudově ulici se sešli aktivisté hnutí Ne základnám.

9:09 - Václav Klaus se nyní s Barackem Obamou odebrali k bilaterálnímu jednání, spolu s Mirkem Topolánkem. Michelle Obamovou doprovodí její český protějšek, první dáma Livie Klausová. Společně se vydají na prohlídku katedrály svatého Víta a starého židovského města.

9:08 - Podle informací zpravodajské televize BBC se bude americký prezident ve svém projevu soustředit na nešíření jaderných zbraní ve světě. „Obamova vláda usiluje o celosvětový zákaz nukleárních zkoušek, o to, aby vstoupila v platnost Smlouva o všeobecném zákazu jaderných zkoušek,“ citovala BBC prohlášení Bílého domu. Cílem je dohoda, která by zakázala všechny jaderné výbuchy, ať už jsou prováděny k jakýmkoliv účelům. BBC dodala, že Obama usiluje, aby americký Senát ratifikoval Smlouvu o všeobecném zákazu jaderných zkoušek, která dosud nevstoupila v platnost, neboť jaderné mocnosti jako Spojené státy a Čína ji dosud neratifikovaly a Indie a Pákistán ji ani nepodepsaly.

9:04 - Následuje přehlídka čestné jednotky hradní stráže.

9:03 - Nyní zní hymna česká.

9:02 - Na Pražském hradě zní americká hymna.

9:00 - Václav Klaus se svou ženou Livií vítá na Pražském hradě Baracka Obamu s jeho ženou Michelle.

8:57 - Barack Obama vjíždí na Pražský hrad.

8:50 - Na příjezd amerického prezidenta čekají na hradním nádvoří také premiér Mirek Topolánek, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a někteří další politici.

8:48 - Barack Obama vyjíždí se svou kolonou čítající zhruba 20 vozůz hotelu Hilton na Pražský hrad.

8:34 - Obamův projev by měl podle všech očekávání začít za hodinu a 26 minut.

8:32 - O šest účastníků greenpeace, kteří se zavěsili na Nuselský most, se zajímají muži zákona.

8:30 - Na hradním nádvoří panuje naprostý klid, všichni tiše čekají na příjezd nejstřeženějšího muže planety a jeho manželky. Té by se měla podle všech informací ujmout první dáma Livie Klausová. Společně by měli navštívit katedrálu svatého Víta a uličky starého židovského města.

8:27 - Pokud řidiči nemusí, měli by se určitě vyhnout Argentinské ulici, která je ucpaná vozy, které proudí směrem na Hrad. Řidiči by měli odstavit své vozy a směrem k místům Obamova projevu zamířit raději prostředky MHD.

8:26 - U detekčních rámů, skrz které musí každý, kdo chce vidět přímo na Hradčanském náměstí Obamův projev, se tísní davy lidí. Všichni, kteří si chějí dovnitř donést nápoje, si musí z láhve loknout.

8:17 - Vojáci hradní stráže otevřeli hlavní hradní bránu. Prezident Baracka Obama by měl každou chvíli dorazit.

8:16 - Během dne by se měla konat celá řada demonstrací. Hned okolo deváté hodiny začne protest v Nerudově ulici, v 11 budou aktivisté protestovat na Můstku. Ve stejnou dobu na Alšově náměstí začne happening ekologických organizací, které chtějí upozornit státníky, kteří budou v tuto dobu stále v Praze, upozornit na to, aby se zasadili za boj proti znečišťování planety. V 15 hodin začne na Václavském náměstí protest, jehož trasu magistrát zakázal. Aktivisté totiž chtějí pochodovat přes Nuselský most a ulici 5. května, která bude kvůli zasedání státníků v Kongresovém centru uzavřena. Zatím nikdo netuší, zda policisté akci utnou hned v počátku, nebo demonstrující odkloní do bočních ulic.
8:09 - Na obamův projev čekají nejen Češi, na místě jsou i Američané či Italové, kteří tráví jarní dovolenou v Praze.

8:09 - ČT 24 informuje, že Obama přijede přes Prašný most, nikoliv jak je obvyklé přes Hradčanské náměstí, kde na něj čekají davy lidí.

8:08 - Na hradní nádvoří právě napochodovala čestná jednotka hradní stráže. Vojáci čekají na příjezd prezidenta Obamy, kterého přivítají se všemi vojenskými poctami.

8:07 - Obama by měl každou minutou vyrazit z hotelu Hilton na Pražský hrad.

8:05 - Zpravodajové ČT 24 potvrzují, že s největší pravděpodobností spal Barack Obama opravdu v hotelu Hilton. Ve sky baru podle informací ČT 24 probíhala přátelská recepce, zatímco romantická večeře proběhla pravděpodobně přímo v prezidentském apartmá. Bylo uzavřeno celé osmé patro, kde se apartmá rozprostírá. V hotelu zřejmě spala i Hillary Clintonová.

8:03 - Příznivcům Baracka Obamy začal na Hradčanském náměstí hrát Luboš Andršt.

7:57 - Na Hradčanském náměstí se už sešlo okolo patnácti set lidí a stále přijíždějí další. Tramvaje, které na místo míří, jsou přeplněny lidmi, kteří chtějí vidět amerického prezidente při jeho jediném veřejném projevu v Evropě.

7:55 - Podle předpovědi meteorologů z ČHMÚ by Obamův projev počasí zkazit nemělo. Celý den bude jasno až polojasno, přeháňky se objeví jen místy.

6:48 – Kolem Hradčanského náměstí, kudy chodí novináři, na místo, kde americký prezident přednese projev pro veřejnost, postávají aktivisté proti chystanému americkému radaru v Brdech. Aktivisté v maskách jsou zahaleni v bílých plachtách.

6:30 – Agentura Reuters oznamuje, že Barack Obama, který se v Praze účastní summitu USA-EU, v neděli ráno odsoudil odpálení rakety dlouhého doletu, která ze Severní Koreje odstartovala před několika hodinami.

Plánují se demonstrace

Zatímco v Praze se připravovalo vše na Obamův projev, kontrolovaly se i kanály, také na hranicích se zpřísnila bezpečnostní opatření. Policisté obsadí hlavní silniční tepny Česka i železniční koridory. Důvod? Strach z přívalu demonstrantů, kteří už od čtvrtka řádili na demonstracích proti summitu NATO ve Francii.

Nejméně tisícovka demonstrantů, kteří jsou proti radarové základně, je už zítra připravena porušit zákaz a vydat se na průvod centrem Prahy. Ten ale magistrát zakázal, a tak hrozí konflikt s policií.

Začátek demonstrace je stanoven na neděli od 15 hodin na Václavském náměstí. Až sem je vše v pořádku, pak ale nastává problém. Demonstranti se chtějí v 15.45 vydat v průvodu nazvaném „Občané ČR Ne radaru“ po trase Václavské nám. – Mezibranská – Sokolská – Nuselský most – 5. května – nám. Hrdinů.

Jenže magistrát průvod nepovolil. „Důvodem je nepřiměřený zásah do dopravy, přičemž průvod se dostává do kolize s bezpečnostními opatřeními v době návštěvy prezidenta USA a konání summitu USA – EU,“ vysvětluje tiskové oddělení magistrátu.

Praze hrozí nepokoje v ulicích

„Myslím, že demonstranti dostali pro svá shromáždění k dispozici dostatečně velké prostory. Jimi navrhovanou trasu nebylo v žádném případě možné akceptovat. Výrazně by to omezilo dopravu, navíc v místech, kde už tak budou zpřísněna opatření v souvislosti s návštěvou prezidenta Obamy,“ vysvětlil situaci mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Půjdou i přes zákaz

Zástupci iniciativy Ne základnám ale včera Deníku sdělili, že se i přes zákaz magistrátu do ulic v průvodu vydají. „Věříme, že se přímo na místě budeme schopni dohodnout s policií a v součinnosti s ní nám bude pochod umožněn. Očekáváme řádově tisíce účastníků,“ uvedla mluvčí iniciativy Jana Glivická. S rozhodnutím hlavního města a vydáním zákazu zásadně nesouhlasí a již poněkolikáté hodlá iniciativa věc řešit soudní cestou.

„Určitě nechceme žádné střety s policií, o to nám v žádném případě nejde,“ uvedla Glivická. Zároveň nevyloučila možný střet a konflikty některých účastníků demonstrace. „Vždy jsou mezi účastníky nějaké radikálnější skupinky, od nich se ale distancujeme a sami na ně upozorníme policii,“ uvedla.

Bude problém, rozpustíme je

Magistrát bude mít své zástupce přímo na akci. „Určitě se tam objeví naši úředníci. Pokud dojde k porušení našeho zákazu, mají ze zákona právo požádat o rozpuštění akce,“ prohlásil Wolf.

Připravena bude i policie. „Bude záležet na okolnostech, podle nich jsme připraveni jednat. Byl daný jasný zákaz průvodu, v případě jeho porušení nemůžeme vyloučit ani rozpuštění pochodu. Je předem jasné, že demonstranty nemůžeme nechat v žádném případě postupovat směrem ke Kongresovému centru, které bude v době návštěvy prezidenta jedním z nejstřeženějších míst,“ uvedl mluvčí policie Ján Mikulovský.

Bezplatná linka

S dotazy na dopravní a všechna další opatření v souvislosti s návštěvou amerického prezidenta a summitem USA – EU se mohou lidé až do pondělního dopoledne obracet na telefonní číslo bezplatné informační linky 800 100 991.

Praha, nedobytná pevnost

#flash|https://g.denik.cz/1/12/uzaverky.swf|550|500|uzaverky#

Nedobytná pevnost amerického prezidenta, jeho automobil

Limuzína amerického prezidenta