Mládě ještě nemá jméno, protože se dosud pracovníkům zahrady nepodařilo zjistit jeho pohlaví. „Podle prvních pozorování se zdá, že by to mohla být samička," naznačil ředitel zoo Miroslav Bobek.

Gorily se v Česku chovají od 60. let, v zajetí se množí obtížně. První mládě, samička Moja, se v Praze narodila v roce 2004. Brzy se stala miláčkem návštěvníků, loni v listopadu pak odcestovala do Španělska za vhodným partnerem a nyní už sama čeká mládě.

Druhé mládě samice Kijivu, sameček Tatu, se narodil v roce 2007 a o tři roky později přibyl k sourozencům ještě samec Kiburi. Tatu se letos v létě nešťastnou náhodou oběsil při hře na laně.

Kromě devatenáctileté Kijivu porodila loni v listopadu v pražské zoologické zahradě také další samice, Bikira. Samečka Tana však matka nepřijala a mládě bylo vzápětí převezeno do Stuttgartu do jakési gorilí „školky".

Zoo Praha nabízí v příštích dnech svým návštěvníkům také nové slonice Tamaru a Janitu ze Srí Lanky. Pavilon velkých savců, v němž žijí, se zcela výjimečně otevře ve čtvrtek a pátek 27. a 28. prosince od 09:00 do 12:00. Návštěvníci budou mít příležitost přihlížet cvičení, koupání nebo krmení slonic a dozvědět se vše zajímavé o jejich životě.

O Silvestra bude bude zahrada zavírat ve 14:00. Pro všechny, kteří přijdou, bude opět připraven program komentovaných krmení.

V pátek a v sobotu budou i noční prohlídky. Skupiny 25 návštěvníků vedené zkušeným průvodcem půjdou od hlavního vchodu v 17:00, 17:30 a v 18:00 za tygry a dalšími kočkovitými šelmami, velkými želvami nebo tučňáky. První skupina je pro rodiny s dětmi, ostatní pro dospělé.