Zhruba tři desítky policistů a strážníků se chystají na další neobvyklé noční směny v Dlouhé třídě a dvanácti dalších ulicích centra hlavního města. Dohlížet tam budou na dodržování zkušebního nočního zákazu vjezdu pro auta nerezidentů a vozidla taxi. 

Omezení na zkoušku zavedla v nejrušnějších lokalitách Praha 1 po konzultaci s magistrátem i státní a městskou policií. Cílem opatření, které bude po dubnovém experimentu trvalé, je snížení celkové hladiny hluku v místech plných turisty vyhledávaných nočních barů a bujarých večírků. 

Řidiči byli překvapení

Centrální městské části doporučil omezit noční pohyb aut po vzoru Amsterdamu i takzvaný noční starosta Jan Štern. „Během prvních dvou nocí platnosti omezení byli někteří řidiči ze zákazu překvapeni. Ne všichni se dokázali na místě prokázat jako rezidenti, a tito šoféři proto museli zaparkovat mimo vymezenou zónu. Kýžený efekt opatření se už nicméně projevil – podle policejních statistik projíždělo Dlouhou v hlavní sezoně během noci kolem čtrnácti stovek aut za hodinu, zatímco o uplynulém víkendu tento počet klesl na pouhé jednotky vozidel,“ poznamenal Štern, který pracuje na magistrátu jako asistent radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha sobě).

 

O smysluplnosti novinky někteří obyvatelé dotčené oblasti pochybují. „Podobná omezení se už zkoušela před pár lety. A vedlo to k totálnímu ucpání ulic navazujících na ty se zákazem. Výsledkem bylo, že jsem se jako rezident dostával z nábřeží před dům zhruba hodinu,“ varoval obyvatel Kozí ulice Petr Nechanický ve facebookové diskusi. 

Děkovné e-maily

Podle Jana Šterna, který má kultivovat noční život v centru Prahy, však plánovaná regulace potřebuje čas na to, aby vešla ve všeobecnou známost. Také radní pro dopravu Prahy 1 David Skála (Praha 1 sobě) očekává, že se místní i přepravci novince přizpůsobí. „Negativní reakce máme především z ulic, které opatření zatížilo oproti běžnému provozu – z Hradební a Rybné. Na další víkendy tam tedy přesuneme část strážníků, aby dohlíželi na celkovou situaci,“ uvedl Skála. Radnice podle něj obdržela i děkovné e-maily, podle kterých přineslo omezení citelné zlepšení. „Někteří občané v ohlasech rovnou žádají prodloužení doby opatření do ranních hodin a rozšíření i na dny v týdnu,“ dodal radní Skála.