Policejní mluvčí Jan Daněk už v pátek řekl, že policie svůj odhad počtu účastníků nebude zveřejňovat.

Podle pořadatelů byly nejnavštěvovanější částí programu Modlitba pro Martu, živě nahrávané podcasty a debaty a program pro malé i velké návštěvníky. Konkrétně Modlitbu pro Martu, která se stala symbolem sametové revoluce v roce 1989 a v pátek zazněla v 17:11 v podání Hany Holišové, slyšelo v okolí Národní třídy podle odhadů organizátorů 25.000 lidí. Slyšet ji ale mohli i lidé ve více než třicítce měst a obcí, a to rovněž naživo či z městských či obecních informačních systémů. Zapojil se také nespočet celostátních a regionálních rádií, které v 17:11 nasadila skladbu do svého vysílání, uvedl Cieslar.

Během oslav po Národní třídě po celý den proudily davy lidí, pro které iniciativa Díky, že můžem připravila v rámci pouliční slavnosti Korzo Národní bohatý program. Na své si přišli pamětníci, ale i mladší generace či děti. Vzhledem k nízkým teplotám mnozí uvítali stánky nabízející svařené víno, čaj nebo kávu.

Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí začal v 16:30. Pětihodinový program měl letos jako ústřední téma vzájemný vztah mezi přírodou, člověkem a stroji. Postupně se na pódiu vystřídalo 16 hudebních interpretů a 18 řečníků. Program organizátoři živě streamovali na sociálních sítích.

Koncert pro budoucnost

Koncert se koná od roku 2016. Je součástí platformy Festival svobody, ke které se každý rok připojují také regionální organizátoři, ať už jako občanské iniciativy, nebo jednotlivci.

Oslavy 17. listopadu v Praze se obešly bez problémů

Oslavy výročí sametové revoluce v pátek 17. listopadu byly v poklidu, policisté, strážníci ani záchranná služba nezaznamenali žádné závažnější problémy. 

Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka museli policisté pomoci muži po kolapsu. "Policisté poskytovali první pomoc muži na Václavském náměstí, protože tam zkolaboval a přestal dýchat. Pak ho předali záchranářům. Jinak bylo vše v klidu," řekl Daněk. Jednoho muže policisté zajistili na Národní třídě. "Zajistili jsme jednoho muže pro přestupek, protože hodil vajíčko směrem k památníku na Národní třídě, dostal za to pokutu," uvedl Daněk.

V ulicích v centru hlídkovaly desítky policistů, ale také strážníků. Ani ti podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové neměli žádné závažné zásahy. Stejně tak nemusela podle mluvčí ZZS Jany Poštové řešit nic zásadního ani pražská záchranná služba.

Pražské služby kvůli úklidu po oslavách posílily počty pracovníků, kteří dnes vyrazili do ulic. Mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický řekl, že zatím vyčistili silnici na Národní třídě kvůli průjezdu aut a taky částečně chodník. "Zatím jsme jen z Václavského náměstí a Národní třídy sesbírali dvě stovky padesátilitrových pytlů na odpad." řekl Komarnický.

Pietní místo v průchodu u paláce Metro na Národní třídě podle něj ještě několik dní zůstane. Čištění vosku po svíčkách je pak nutné provést ve dvou fázích, první mechanické odstranění a pak dočištění horkou vodou.