„Oznámení o havarijním stavu. Omlouváme se za havarijní stav komunikace, způsobený nenadálou událostí. Závada bude odstraněna nejpozději 14. 2. ve večerních hodinách. Děkujeme za pochopení,“ píše se na ceduli u obchodního centra Kotva, kde se Amor nachází.

Polystyrenový andělíček, který vypadá jako kdyby proboural silnici, je ohraničený dřevěnými záterasy. Posel lásky lidem připomíná romantický původem americký svátek Valentýn, který se rozšířil i do České republiky.

Celkovou ideu andělíčka s šípem vymyslel výtvarník obchodního centra Tomáš Zmrzlý. Socha samotná vznikla díky spolupráci sochaře Vojtěcha Nerada a kašéra Jana Bašty, který se zabývá také mimo jiné výrobou dekorací a kulis.

Nenechejte se ale zmást realistickým vzhledem Amorka, jenž připomíná sochu z kamene. Jde pouze o polystyren se železnou kostrou. „Je okašírovaný látkou, další vrstvou je takzvaný rauputz, na nějž je nanesená barva. Amorek míří lukem do srdce, které jsme umístili na markýze Kotvy. Rudé srdce vyrobil náš výtvarník Tomáš Zmrzlý,“ uvedlo obchodní centrum Kotva, před nímž můžete andělíčka najít.

Amor se šípem zaujímá pozornost nejen cizinců, kteří často prochází kolem, ale i Pražanů. „Já furt nevím. Na jednu stranu se mi to líbí, na druhou mi to přijde jako děsnej kýč,“ vyjádřila se k dílu Hedvika. Turisté si fotí symbol lásky samotný nebo si u něj neváhají udělat i selfie. „Šťastného Valentýna všem. Šiřte lásku,“ napsal Američan žijící v Praze k popisku fotky Amora na sociální síti.

Pokud se budete chtít podívat, jak pražský Amorek vypadá, zajeďte si na náměstí Republiky do úterního večera. Na den svatého Valentýna v pozdních hodinách totiž andělíček i s šípem a srdcem zmizí.