Zeleninu, ovoce, sýry, maso a další nepřeberné množství čerstvých potravin pod jednou střechou by mohla do dvou let nabízet Staroměstská tržnice. Dříve necitlivě přestavěný objekt se nachází ve vnitrobloku ohraničeném ulicemi 28. října, Rytířská, Perlová a Na Můstku.

Prostor byl necitlivě rozdělen příčkami

Dnes se v něm nachází supermarket a několik prodejen českých a vietnamských obchodníků. Prostor byl navíc v minulosti necitlivě rozdělen příčkami, došlo i k zakrytí stropní konstrukce.

Nový nájemce měl být podle původních odhadů známý už v průběhu listopadu, přípravy se ale zpozdily. „Máme připravenou zadávací dokumentaci. Veřejnou soutěž chceme vyhlásit do konce roku. Vítěze bychom pak rádi znali v prvním čtvrtletí příštího roku," prozradil Pražskému deníku radní Prahy pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO).

Vítěz řízení opraví tržnici 

Výběrové řízení bude ale jiné než obvykle, půjde totiž o první takzvaný koncesní projekt, který Praha organizuje. Vítěz tržnici opraví na své náklady a poté ji bude provozovat dalších 25 let.

Na rekonstrukci nový investor bude potřebovat kolem 300 milionů korun a navíc bude ze svého zajišťovat i veškerý provoz objektu: údržbu budovy i samotnou správu trhů. Naopak magistrát nebude muset investovat ani korunu.

Povolen bude prodej potravin

Praha 1 už loni vydala pro rekonstrukci stavební povolení. Podle něj by se tržnice měla vrátit k původnímu uspořádání velké haly s hlavní a příčnou lodí. A dojde i na opravu exteriérů a vybudování parkovacích a zásobovacích kapacit.

Přesně daný je už nejen samotný vzhled, ale také to, co tam prodejci budou moci zákazníkům nabízet. Povolen bude pouze prodej potravin, naopak lidé si zde nekoupí oblečení, módní doplňky nebo suvenýry.

Přestavba má být hotová do 16 měsíců 

Uspořádání trhů má podle plánů umožňovat pohodlný průchod mezi stánky, prostor pod hlavní a příčnou lodí zůstane volný. Nabídku dále doplní dvě prodejny, které mimo jiné umožní i ochutnávku a konzumaci nejrůznějších pochutin.

Samotná přestavba má být hotová nejpozději do 16 měsíců, projekt už ale má většinu nutných povolení. „Rekonstrukce potrvá minimálně rok, začít s opravami by ale mohl nový koncesionář v krátké době po převzetí," doplnil Procházka. Tržnice by teoreticky mohla být znovu zprovozněna ještě v roce 2018. Jestli se tak skutečně stane, je ale otázka.

Obnovy by se měla dočkat i Holešovická tržnice 

Staroměstská tržnice byla postavena v roce 1894 jako krytá tržnice pro potřeby obyvatel Starého Města. Jedná se o památkově chráněný objekt umístěný v Pražské památkové rezervaci. V druhé polovině 20. století byla budova přestavěna na samoobsluhu a došlo k přebudování vnitřních prostor.

Postupné obnovy by se v příštích letech měla dočkat také známější Holešovická tržnice. Některé opuštěné pavilony se přetvoří na divadelní prostory nebo kreativní centrum a opravy se dočká i zdejší zeleninová tržnice. Lidé by tam mohli chodit nejen za nákupy, ale i za kulturou i uměním. Už dnes v jednom z objektů funguje umělecký prostor Jatka78.

Čtěte také: Praha chce příští rok získat zpět pronajatou Holešovickou tržnici