Poslední archeologické nálezy na Malostranském náměstí potvrzují, že se jedná o jednu z nejzajímavějších lokalit na území celé Prahy. „Několik metrů mocné historické souvrství s pozůstatky starobylých staveb představuje unikátní zdroj informací o minulosti města v širokých souvislostech a zasluhuje zvýšenou pozornost a ochranu,“ uvádí vedoucí Odboru archeologie pražského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Jaroslav Podliska.

Pozoruhodné nálezy a nové informace o dávné minulosti tohoto místa přinášejí již po mnoho let především archeologické výzkumy odborníků z NPÚ. Z nich vyplývá, že malostranský areál byl nejpozději od 9. století centrem zdejšího osídlení, ze kterého se v průběhu staletí postupně vyvinulo velkoměsto Praha

„Není dokonce ani vyloučeno, že právě zdejší tradice pražení železných rud a následné výroby železa, archeologicky prokázaná již v dobách pravěkých, se mohla odrazit ve jménu Prahy,“ dodala archeoložka Jarmila Čiháková.

Podle radní pro územní rozvoj Petry Kolínské jsou nálezy fascinující a hodlá je představit Pražanům.

„Netušila jsem ani to, že pod půlkou náměstí je prakticky historická bažina, ani že uprostřed náměstí, v budově bývalé jezuitské koleje, jsou zachovány základy rotundy sv. Václava a staveb, které svým stářím odkazují na dobu prvních Přemyslovců. Proto jsme pro obyvatele Prahy a její návštěvníky připravili venkovní výstavu přibližující minulost i budoucnost náměstí. Výstava zde bude celý srpen,“ zve radní Kolínská k prohlídce nalezených vykopávek.