Od pátečního odpoledne je z rozhodnutí obvodního soudu pro Prahu 1 blokován a Praha s ním až do odvolání nesmí komerčně nakládat.

Obstaveno je mimo jiné sídlo magistrátu na Mariánském náměstí, Obecní dům, Staroměstská radnice či Průmyslový palác. Nálepce „exekučně zabaveno“ se nemusí vyhnout ani Karlův most a celá řada dalších nemovitostí, včetně střešovické Müllerovy a hradčanské Bílkovy vily.

„Zabaveno“ může být dokonce i celé Václavské a Staroměstské náměstí včetně sousoší svatého Václava a mistra Jana Husa, nebo zoologická zahrada v Troji.

Skandální omezení vlastnických práv potvrzují volně dostupné informace z katastru nemovitostí, o čemž už o víkendu informovala televize Nova. Z pražského magistrátu včera přicházely pouze kusé a nejasné zprávy.

Kromě jiného i ujištění, že se pravděpodobně jedná o nedorozumění v podobě marginálního nedoplatku nebo opatření za neposkytnutí informací, což se již v minulosti stalo. Nemovitosti s nevyčíslitelnou hodnotou tedy do dražby nepoputují. Rozhodně prý bude proti opatření urychleně podáno odvolání. O exekučních důvodech však nepadlo ani slovo.

„Stalo se to v pátek odpoledne. Podrobné informace dostaneme v pondělí ráno,“ vzkázala mluvčí magistrátu Tereza Krásenská. Zároveň vysvětlila, že magistrátní úředníci prověřují katastr nemovitostí každý pracovní den ráno. Dodala, že magistrátu zatím logicky nebylo doručeno žádné písemné vyrozumění.

Exekuce na majetek Prahy: zabaví Karlův most a zoo?

Bude možné vydražit například celé Letenské sady, rozhlednu na Petříně, nebo dokonce Rudolfinum?

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se domnívá, že nikoliv. Je spíše zaskočen způsobem, jakým bylo o exekuci rozhodnuto. „Pátek, těsně před ukončením pracovní doby se mi nezdá být zcela standardním termínem,“ uvažoval včera primátor.

Naznačil rovněž, že by se mohlo jednat o nějakou opomenutou platbu, klidně v řádu stovek korun. I ta by podle něj mohla kvůli jednotnému magistrátnímu IČO způsobit hromadnou exekuci na majetek hlavního města.

Včera se rovněž objevily spekulace, že za exekucí je možno hledat politický boj. Konkrétně snahu o diskreditaci současného vedení Prahy a především samotného primátora, který se brzy hodlá ucházet o křeslo předsedy pražské ODS. Tuto informaci však včera nikdo nepotvrdil.

Vesměs mlčí i exekutorská komora. Její mluvčí Petra Báčová včera prostřednictvím tiskového vyjádření upozornila, že proces je v počáteční fázi. „Exekuční příkaz zatím nebyl vydán. Exekuce byla nařízena z důvodu blokace majetku. Nebylo dosud rozhodnuto ani o způsobu jejího provedení a exekutor dosud nepodnikl žádné konkrétní kroky,“ vysvětlila Báčová.

Dodala, že blokací v katastru nemovitostí nebude narušen provoz, údržba ani správa postižených nemovitostí. Problém však může nastat například u nemovitostí, jejímž nájemníkům na konci ledna vyprší smlouva a do vyřízení exekuce nebude moci být prodloužena, což potvrzuje i mluvčí exekutorské komory. Aktuální peripetie kolem městského majetku se děly již v minulosti.

Také loni v dubnu nařídil exekuci majetku magistrátu Obvodní soud pro Prahu 1. Tehdy kvůli tomu, že úřad neodpověděl na žádost Jakuba Sedláčka o informaci.

Chtěl po magistrátu zveřejnění interního auditu na odboru dopravy, který prověřil systém přidělování registračních značek motorovým vozidlům. Úřad ale odmítl poskytnout kompletní znění materiálu a poslal Sedláčkovi pouze výtah z dokumentu.

Na co je uvalena exekuce?

Sídlo magistrátu na Mariánském náměstí
Staroměstské náměstí
Václavské náměstí
rozhledna na Petříně
Rudolfinum
Karlův most
Průmyslový palác
Obecní dům
Stromovka
Letenské sady
zoo v Troji
a řada dalších nemovitostí

Zdroj: katastr nemovitostí

Jakub Krupka, ,ČTK