Demonstraci svolali studenti z filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění, s proslovy vystoupili ale i zástupci jiných škol. Vadí jim zejména chystané zavedení školného a údajné omezení akademických svobod. Ministerstvo školství se k akci zatím nevyjádřilo, ministr Josef Dobeš (VV) je tento týden nemocný.

Transparenty jako „Topící se školství stáhne národ ke dnu“ nebo „Cesta do hlubin študákovy peněženky“ připevnili organizátoři na budovu ministerstva, další plakáty mohli účastníci demonstrace vyrábět na místě. „Akademická obec s těmi reformami nesouhlasí a nedovolí, aby vysoké školství zruinovaly návrhy ministerstva školství,“ prohlásil před davem přihlížejících předseda studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek.

„Obávám se, že opět sehrajeme roli jakýchsi užitečných idiotů,“ komentoval vyjednávání akademiků s ministerstvem o podobě reformy Samuel Zajíček z akademického senátu UK. Děkan elektrotechnické fakulty ČVUT Pavel Ribka nicméně ocenil, že protest proti navrhovaným reformám stmelil jindy nesourodou akademickou obec.

Návrhy zákona o vysokých školách a o finanční pomoci studentům přitom kromě rady a rektorů odmítl třeba akademický senát Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, Vysoké školy chemicko-technologické, Akademie múzických umění nebo Univerzity Tomáše Bati. Vadí jim nepřipravenost zákona i některé plánované změny. Nově by třeba mělo v akademických senátech zasedat méně studentů. Titul profesora a docenta by už také neměl mít celorepublikovou platnost, ale byl by vázán vždy na konkrétní univerzitu, která jej udělila.

Studentům, kteří dnes demonstrovali, ale vadí zejména zavedení školného. Od roku 2013 by se mělo platit nejvýše 10.000 korun za semestr, návrh počítá i se zavedením studentských půjček a spoření na studium. Kritika ve formě protestní písně zazněla i na nedávný výrok prezidenta Václava Klause, který označil bezplatné studium za parazitování na společnosti.

Reforma se připravuje několik let, dosavadní zákon už byl mnohokrát novelizován. Na přípravu reformy mělo původně ministerstvo 91 milionů korun z EU, Dobeš ale náklady seškrtal na polovinu. Návrhy dvou reformních zákonů by měly jít na vládu ještě do konce roku, příští rok by se mělo připravit paragrafované znění. Organizátorka dnešního protestu Kateřina Krejčová z FAMU ČTK řekla, že kvůli tomu na příští rok plánují další veřejné diskuse a demonstrace.