„Dovezli jsme ruský tank T-90, (protitankový) komplet Šturm, (protiletadlový) systém Buk a další techniku i pozůstatky střel vypálených ruskou armádou na ukrajinská města,“ upřesnil. Celkem má být k vidění šest vraků vojenských vozidel plus drobnější kousky.

Pondělní zahájení výstavy, jejíž trvání se plánuje na 13 dní do 24. července, je na facebooku upřesněno na čas 18.45. Promluvit by měli ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), jeho kolega z Ukrajiny Denys Monastyskyi (Služebník lidu), primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL).

Zdobení vánočního stromu na Staroměstském náměstí v Praze.
Praha už hledá vánoční strom pro Staroměstské náměstí. Můžete posílat své tipy

Výstava zničené techniky ruské armády, která bude z Prahy následně odvezena zpět na území Ukrajiny, se koná z podnětu ukrajinského ministerstva vnitra. Zneškodněné zbraně, které navždy dobojovaly (což v některých případech zřejmě platí i pro jejich posádky), už byly představeny v jiných metropolích – jak doma v Kyjevě, tak v polské Varšavě. Vojenské akci sousední velmoci, kterou Rusko označuje jako svoji „speciální operaci“, čelí Ukrajina od 24. února. Státy NATO a Evropské unie se jednoznačně postavily na stranu Ukrajiny, jejíž vojska vydatně podporují dodávkami zbraní a střeliva; včetně těžké techniky a vyspělých vojenských systémů. Tato pomoc má postup Rusů zastavit – a následně i přispět k tomu, že budou vyhnáni z ukrajinského území. Představitelé Kremlu na to opakovaně reagovali odmítavě s tvrzením, že tyto dodávky jen prodlužují krveprolití a zužují prostor pro mírová vyjednávání.

Výstavy nebo přehlídky představující neúspěchy nepřítele jsou známé z konfliktů napříč historií. Oblíbili si je třeba i propagandisté v období druhé světové války, a to v různých fázích vývoje konfliktu. Neměly tudíž jen ukázat konečný triumf, ale také posilovat morálku a povzbuzovat válečné úsilí.

Cílem aktuální výstavy v Praze je podle ukrajinské strany jednak ukázat, že Rusy lze porazit a demokratický svět musí vyvinout maximální úsilí směřující k tomuto cíli, jednak vyjádřit vděčnost přímo České republice. Ta v posílání vojenských dodávek patří nejaktivnějším zemím; na straně ukrajinských sil bojují i čeští dobrovolníci. Již v červnu ministr obrany Ukrajiny Oleksii Reznikov (nez.) uvedl, že výstava zničené invazní techniky okupační mocnosti má přilákat pozornost veřejnosti i na dalších místech Evropy – přičemž konkrétně zmiňoval Berlín, Lisabon, Madrid a Paříž. Současně je podle jeho slov cílem jasně ukázat, že ruské tanky se sice mohou dostat dál do Evropy – avšak pouze jako vraky.

Výstava ruské vojenské techniky zneškodněné na Ukrajině
- Pořadatel: Ministerstvo vnitra Ukrajiny
- Spolupráce: Ministerstvo obrany Ukrajiny, městská část Praha 7, Velvyslanectví Ukrajiny ČR a Paměť národa
'- Podpora: Ministerstvo vnitra ČR, Ministerstvo obrany ČR, Městská část Praha 1, Magistrát hl. m. Prahy, ukrajinská ministerstva zahraničních věcí, infrastruktury i kultury a informatiky
- Záštita: Kancelář prezidenta Ukrajiny, primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib