Spíše než klidné místo uprostřed Prahy 6 působí v současnosti Vítězné náměstí jako dopravní tepna a křižovatka u výjezdu z tunelu Blanka. To ale chce změnit zdejší radnice, která iniciovala mezinárodní soutěž na zlepšení současného stavu. Sama už má představy o tom, na čem konkrétně je potřeba zapracovat nejvíc. Vůbec nejkritičtější je aktuálně situace v dopravě, kdy se zde v ranní špičce tvoří hned ze dvou stran dlouhé kolony.

Dav chodců blokuje automobilovou dopravu

Radnice proto navrhuje změnit polohu zdejší tramvajové zastávky, která má umožnit další dopravní úpravy náměstí. Zásadně by se mohly změnit i výstupy ze stanice metra Dejvická.

Nyní to totiž vypadá tak, že odtud proudí dav chodců, který blokuje automobilovou dopravu na náměstí. Možností je například prodloužení podchodu metra pod Svatovítskou ulici směrem k Dejvické třídě.

Soutěž by měla řešit veřejný prostor 

V rámci reorganizace Kulaťáku by mohlo dojít také ke zrušení autobusového nádraží, které po spuštění nových stanic linky metra A ztratilo z velké části smysl. Navíc o kus níž v Podbabě vznikl před nedávnem nový přestupní uzel z vlaku na tramvaj a autobus, který tuto funkci převzal.

Připravovaná soutěž by také měla řešit otázku veřejného prostoru. Plocha náměstí je sice velká, avšak dnes je stále rozdělena na malé části, které jsou samostatně nevyužitelné.

IPR připravuje soutěž s Prahou 6

Nová podoba by proto měla myslet na vybudování kompaktního místa, které by bylo vhodné pro odpočinek, trávení volného času, ale i pro pořádání různých kulturních akcí. Po obvodu náměstí by měl vzniknout větší parter, kde by mohly stát předzahrádky restaurací a bylo by tam možné vysázet také stromořadí.

Urbanistickou soutěž společně s radnicí Prahy 6 připravuje Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR). „Přinést by měla kvalitní návrh veřejných prostranství a vyřešit otázku individuální i veřejné dopravy.

Investorem je hlavní město 

Dále by měla stanovit doporučení pro navazující zástavbu tak, aby odpovídala současnému urbanistickému charakteru. IPR bude mít za úkol připravit do konce dubna 2017 podklady pro tuto soutěž," řekl mluvčí IPR Marek Vácha. Naopak otázkou dostavby budov na téměř sto let starém náměstí se soutěž zabývat nemá.

Investorem urbanistické soutěže je ale hlavní město, pražští radní proto v úterý budou na toto téma jednat. Na zadání bude dohlížet i pracovní skupina složená z politiků a architektů, ve které bude sedět mimo jiné primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Čtěte také: Praha chystá urbanistickou soutěž na úpravy Vítězného náměstí