Navzdory názvu se mohou do akce zapojit i chodci a běžci. Událost pořádá spolek AutoMat, který se ve městech dlouhodobě snaží podporovat bezmotorovou dopravu. Výzvu původně organizoval pouze v květnu, ale minulý rok se poprvé rozhodl sezonu zpestřit a vyzvat příznivce městské cyklistiky i v zimě.

„Zejména v Praze se ozývají názory, proč zlepšovat infrastrukturu, když se tu jezdí na kole jen pár měsíců v roce. Chceme dokázat, že kolo může být dopravním prostředkem po celý rok. Zimy už nejsou, co bývaly. Chceme tím poukázat i na klimatické změny,“ vysvětluje za spolek AutoMat Anna Kociánová. „Samozřejmě netlačíme lidi do toho, aby jezdili na kole na náledí. Vždy je třeba brát ohled na počasí,“ dodává.

Soutěž o startovné

Ten, kdo se chce k výzvě připojit, může se zaregistrovat na webu spolku AutoMat. Své cesty si pak účastníci zapisují do svého soutěžního profilu buď prostřednictvím propojených aplikací (Urban Cyclers, Na kole Prahou, Strava), nebo ručně. Minimální délka trasy, kterou si mohou účastníci do soutěže započítat, činí 1,5 km v jednom směru. Anonymizovaná data pak poslouží jako podklad při spolupráci s městem při plánování infrastruktury.

Ten, kdo během tohoto týdne pojede nebo půjde alespoň třikrát tam a zpět, může soutěžit ve slosování o startovné ve velké květnové výzvě. „Lidé se ale nehlásí kvůli cenám, chtějí spíše podpořit myšlenku nebo si zpestřit svůj denní režim,“ dodává Kociánová s tím, že cílem výzvy není podávat sportovní výkony.

Nejvíc cyklistů v Modřanech

Loňského ročníku se navzdory mrazivému počasí v celém Česku zúčastnilo 1611 osob. Celkově účastníci loni ujeli a ušli 59 200 km. Na kole nebo na koloběžce byly překonány tři čtvrtiny všech cest, na chůzi a běh jich připadla zbývající čtvrtina. Třetinu zúčastněných tvořily ženy. „Především ženy nejčastěji uvádějí, že největší strašák při jízdě na kole v Praze je strach z provozu. Hned vedle nedostatečné infrastruktury,“ dodává Kociánová.

Podle dat z městských sčítačů, které jsou instalovány na 31 místech metropole, projelo v pondělí okolo nich do 15 hodin celkem 2300 jezdců na bicyklech. Nejvíce zaznamenaly sčítače u Nuselského mostu a na Smetanově nábřeží. Za loňský rok jich ovšem nejvíce evidoval sčítač v Modřanech – průměrně 1072 denně, přičemž největší frekvence je zde o víkendech.