„Prostřednictvím těchto akcí si připomeneme významný čin Jana Palacha, který zůstává nejen celospolečensky platný, ale také výsostně aktuální,“ uvedla Univerzita Karlova v pozvánce na středeční program, na němž se podílí dalších několik institucí za podpory hlavního města.

„Dlaždice v sobě ukrývá určitá symbolická čísla. Čtverec má rozměry 69 krát 69 centimetrů a celá deska váží přesně 89 kilogramů,“ uvedl při své projevu prorektor univerzity Jan Royt. Autorem dlaždice je umělec Jakub Vlček. Dominuje jí jméno Jana Palacha vyvedené velkými tiskacími písmeny. Po stranách jsou osudová data - Palachova narození, upálení, úmrtí i pohřbu.

Na konci pietní akce všichni zúčastnění zazpívali československou hymnu. Posléze následovalo zahájení venkovní výstavy Jan Palach '69, která v horní části Václavského náměstí potrvá do 30. ledna. Připraveno je také velké pódium, na němž v pravé poledne odstartoval program připomínající Jana Palacha v literatuře, hudbě, vzpomínkách pamětníků a českých osobností. Lidé se v místě upálení mladého studenta scházejí a zapalují svíčky. Národní muzeum vyvěsilo černé prapory. Na opravené historické budově se tak skví nápis JAN PALACH.

Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) k příležitosti 50. výročí Palachova sebeupálení rovněž odhalila pamětní desku, která je umístěna ve vnitřní dvoraně u tzv. Staré budovy na žižkovském náměstí Winstona Churchilla. „Jsme hrdí, že Jan Palach strávil většinu svého studentského života u nás, i když se pak rozhodl přestoupit. Jeden ze tří dopisů o svém činu adresoval svému nejlepšímu příteli a spolužákovi z VŠE Ladislavu Žižkovi. V dopise jej požádal, aby náš školní časopis Ekonom šířil myšlenky 'Pochodně č. 1'. Spolu s těmito dopisy odeslal Palach v osudný den i pohlednici adresovanou dalšímu svému spolužákovi z VŠE Hubertu Bystřičanovi, kterou s odkazem na svůj záměr zakončil podpisem 'Tvůj Hus',“ řekla ve svém projevu rektorka VŠE Hana Machková.

Večer se pak zástupci akademické obce přesunuli na náměstí Jana Palacha, kde je na budově filosofické fakulty umístěn odlitek studentovy tváře. U Palachova památníku jeho památku uctil třeba rektor UK Tomáš Zima, pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě) či zástupci studentů.

Kytice od Babiše je výsměchem

Premiér Andrej Babiš (ANO), který je na pracovní cestě po Asii, poslal kytici s trikolórou k pamětní desce na budově Filozofické fakulty UK, kde Palach před padesáti lety studoval. Mluvčí fakulty Petr Kukal, který je v twitterovém světě znám pod přezdívkou KTweetuje, zveřejnil fotografie květin a upozornil na vzkaz od anonymního člověka. „Na pomníku Jana Palacha by neměla být kytice od bezskrupolózního normalizačního komunisty a spolupracovníka StB,“ píše se na papíře formátu A4.

Při oslavách výročí 17. listopadu revolučního roku 1989, který začal takzvaným Palachovým týdnem, totiž předseda menšinové vlády s podporou KSČM položil kytici k památníku boje za svobodu na Národní třídě tajně krátce po půlnoci. Spolu s věncem od prezidenta Miloše Zemana a šéfa SPD Tomia Okamury však skončily v koši. Praha 1 udělila oběma aktivistům pokuty ve výši 2000 korun. Incident se konci loňského roku stal diskutovaným politickým tématem. „Kytice od Andreje Babiše na tomto místě je výsměchem, ale pokud zde však musí být, ať tu leží s tímto vzkazem,“ uvedl autor tohoto protestu.