Obdobná zařízení totiž nemají na palubě jen letadla, nýbrž nově také pražské sanitky. Vedení záchranky nakoupilo skřínky proto, aby mělo přehled o haváriích, kterých se sanitky účastní.

„Když počítám i uražená zrcátka nebo odřený lak, máme měsíčně kolem dvaceti nehod vozů. Někdy se ale policii nepodaří najít viníka. Například nedávno se na Barrandově střetla tramvaj se sanitkou a zranil se i pacient, kterého jsme převáželi. Soudní znalec ale nakonec konstatoval, že to nebyla chyba ani jednoho z řidičů. Je daleko víc situací, při nichž nám záznamy pomohou,“ řekl ředitel záchranky Zdeněk Schwarz.

Připomněl tři týdny starou havárii na Klíčově, kdy řidič záchrance způsobil škodu za milion a od místa ujel.

Dvě minuty před srážkou

Přístroje už odborníci zapojili do všech osmdesáti vozů, záchranka za ně zaplatila téměř půl milionu korun. Podle Michala Hartmana, jednatele firmy, která skříňky dodala, funguje přístroj tak, že plynule nahrává záznam. Když dojde k nehodě, prudkému zabrždění nebo střetu s předmětem, nahrávka se uloží včetně dvouminutového záběru, který karambolu předcházel.

Zařízení má pomoci i při nehodách, u nichž záchranáři zasahují a pomáhají obětem a nejsou zde svědci.

Bojí se odposlouchávání

Přestože záchranka si od nových možností slibuje především dopadení viníků nehod a zaplacení nákladů na opravy, ne všichni zaměstnanci novinku vítají. Bojí se, že je chce vedení odposlouchávat.

Jak Hartman doplnil, pražští záchranáři přístroje otestují jako první. Zájem už o ně ale projevily i zdravotnické služby z jiných krajských měst.