Přes pět milionů potkanů žije ve stokách a polích hlavního města.

Dávno už neplatí pravidlo, že každý Pražan má svého potkana. Nyní jich má pět až šest. Podle odborníků se hlodavci přemnožili především kvůli dvěma mírným zimám, které následovaly za sebou, a velkému množství stavebních prací na území metropole.

„Především stavby metra a městského okruhu v Praze 8 a 9 způsobily přemnožení. Proto se při plánování deratizace zaměříme konkrétně na tyto lokality,“ komentoval postup magistrátu pražský radní pro zdravotnictví Milan Pešák (ODS). Za hubení hlodavců zaplatí magistrát v tomto roce 2,5 milionu korun. Začít by mělo 1. dubna, pokračovat bude až do listopadu.

Začínají v dubnu

Není ovšem jediným, kdo tuto činnost zajišťuje. Deratizaci ve stokách zajišťují každoročně i Pražské vodovody a kanalizace. „Začít bychom s ní chtěli v dubnu. Do druhé poloviny března by měl být dokončen plán, podle něhož bude v jednotlivých částech města probíhat. Půjde přibližně o stejné lokality jako loni,“ oznámila Deníku mluvčí PVK Marcela Dvořáková.

„Zaznamenali jsme zvýšený výskyt těchto obtížných hlodavců. Deratizujeme častěji právě kvůli výstavbě metra. Ročně nás to vyjde přibližně na sto padesát tisíc korun,“ uvedl místostarosta deváté městské části Zdeněk Davídek (ODS). Podobné je to i v ostatních částech Prahy.

„Samotná deratizace probíhá tak, že do stok, sklepů nebo nor jsou umístěny nástrahy s jedem. Poté, co potkan jed sežere, do čtyř až sedmi dnů pojde na vnitřní krvácení,“ popsal její průběh Martin Tupý ze společnosti SYSTEM UAU, která se hubením hlodavců zabývá.

První pomoc: vitamin Kanalit

Nástrahy bývají označeny a tak umístěny, aby k nim nemohly děti nebo domácí zvířata. Pokud by se přesto stalo, že se člověk k jedu dostane a například ho sní, musí okamžitě navštívit ordinaci lékaře. „Ten mu do těla vpraví vitamín K, takzvaný Kanalit. Nejčastěji se podává nakapaný na lžičce nebo cukru,“ doplnil Tupý. Stejně lze postupovat, i pokud se přiotráví domácí zvíře.