„Cílem tohoto rozsáhlého projektu je přiblížit veřejnosti detailní podobu Prahy s vyčerpávajícím množstvím informací o kultuře, historii, památkách a životě města. To vše s použitím originálních a atraktivních nástrojů a nápadů, které může nabídnout jedině internet,“ uvedl radní pro kulturu Milan Richter (ODS) a dodal: „Chceme, aby portál sloužil pro propagaci hlavního města v cizině a rozvoj turismu v Praze.“ Návštěvník portálu by tak neměl najít jen suchá data. Encyklopedie by měla obsahovat i videa nebo řadu nikdy nepublikovaných archivních dokumentů.

Pro letošní rok už Praha vyhradila na vznik encyklopedie 121 milionů korun. I proto se zvažuje o tom, že by byla služba alespoň částečně zpoplatněna. „Do encyklopedie půjde vložit i odkazy k jednotlivým místům, za které by třeba hoteliéři nebo restauratéři pochopitelně platili,“ vysvětloval úmysly magistrátu Richter.

V databázi bude každý dům

V databázi by se měl dát v budoucnu najít každý pražský dům, každá památka. Přístup k informacím by pak měl být jak z počítačů přes internet, tak z mobilů nebo infokiosků. Turisté by mohli do databáze nahlížet i v informačních kancelářích Pražské informační služby.

„Určitě je to dobrý nápad, turisté i další lidé by našli všechny potřebné informace o Praze na jednom místě. Případné zpoplatnění by ale běžné uživatele odradilo,“ sdělila Deníku turistická průvodkyně Jana Půlpánová. „Je také na zvážení, zda jsou to dobře vynaložené prostředky v době ekonomické krize a poklesu návštěvnosti metropole, která by měla pro turisty udělat mnohem víc, než jen internetovou encyklopedii,“ dodala Půlpánová.

„Chceme, aby encyklopedie byla součástí našeho archivu. Nikdy nebude hotová, plánujeme ji neustále doplňovat a rozšiřovat o nové informace,“ prohlásil Richter, podle kterého bude vytvoření encyklopedie předcházet sběr dat, na což vypíše město výběrové řízení. Na vzniku encyklopedie se mají podílet i městské instituce, kromě archivu i muzeum a galerie. První část elektronické encyklopedie by mohla být hotová už příští rok.