Kvůli tomu se zde ale v některých částech dne tvoří dlouhé fronty. Další kontroly pak turisty čekají před katedrálou svatého Víta.

Nová pravidla ale kritizují mnozí politici i odborníci. Tvrdí, že jsou neúčinná, zbytečná a jen odradí návštěvníky od prohlídky Hradu. Mezi odpůrce takových kontrol patří i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

„Nikdo to s námi nekonzultoval, možná, že nějaká diskuse měla být vedena předem. Jsme překvapeni stejně jako Pražané a turisté. Myslím, že to není vhodné opatření, protože před rámy se kumuluje moc lidí, takže pokud by chtěl někdo vyvolat nebezpečnou situaci, má ideální možnost," prohlásila primátorka ve vysílání ČT24.

Kontroly jsou i jinde ve světě 

Rozpačitě vnímá bezpečnostní opatření i městská organizace Prague City Tourism, která se stará o rozvoj turismu v metropoli. Její zaměstnanci podle mluvčí Kateřiny Bártové nyní návštěvníky Prahy upozorňují na to, aby si na prohlídku Hradu vyčlenili více času.

„Chápeme nutnost zajistit bezpečí prezidenta, ale kontroly ve výsledku mohou celý zážitek zhoršit. Protože se ale turisté s podobnými kontrolami setkávají i jinde ve světě, nestěžují si," upozorňuje Bártová.

Na radnici si vystačí s běžnou ostrahou

Prague City Tourism sám spravuje Staroměstskou radnici, která také patří mezi vůbec nejnavštěvovanější atrakce Prahy. Bezpečnost zde zajišťují pracovníci ostrahy, žádná zvýšená opatření ale v plánu nejsou.

„Protože je Staroměstská radnice populárním turistickým cílem, řešíme spíše rychlejší odbavení návštěvníků. Nově si proto mohou zakoupit například mobilní vstupenku, díky které se vyhnou frontám," dodává mluvčí městské společnosti.

Zabezpečení Židovského muzea  

Mezi nejoblíbenější místa patří i Židovské muzeum v Praze, které věnuje pozornost bezpečnosti dlouhodobě. Navíc začátkem dubna podepsalo s dalšími židovskými organizacemi memorandum o spolupráci s Policií ČR a pražským magistrátem při zajišťování bezpečnosti židovských institucí.

A v současnosti jsou opatření dále prohlubována. „Namátková kontrola návštěvníků v souladu s mezinárodním standardem přijatým institucemi obdobného charakteru je důležitou součástí zabezpečení muzea. Tento způsob současně negativně neovlivňuje prohlídku jeho expozic," uvádí ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát a dodává, že přítomnost policie v blízkosti židovských institucí považuje za velmi významnou.

Bezpečnost na Petřínské rozhledně 

Petřínskou rozhlednu ročně navštíví přes půl milionu návštěvníků, bezpečnost zde zajišťuje ostraha, ve spolupráci s městskými strážníky a policií. Objekty na Petříně jsou navíc vybaveny systémy elektronického zabezpečení.

„V současné době považujeme bezpečnostní opatření za dostatečná," uzavírá bezpečnostní manažer Radek Horský z Muzea Prahy, které se o objekty na vrchu Petřín dlouhodobě stará.

Kontrola na Hradě. Infografika.

Čtěte také: Kontrolami na Pražském hradě každý den projdou tisíce turistů