Bek trvá na svém stanovisku, že vystoupení představitelů politických stran a ústavních činitelů na akademické půdě v době volební kampaněje nevhodné, protože může být vnímáno jako zásah do nezbytné politické neutrality univerzit. Postup, který chrání politickou neutralitu univerzit, podle něj nelze označit jako urážku hlavy státu.

Zeman na tiskové konferenci v Roudnici nad Labem zároveň uvedl, že Grubhoffera nepozval proto, že se odmítl zúčastnit jmenování profesorův Karolinu kvůli sporu o jmenování akademika Martina Putny. „Jestliže nejdříve někdo odmítne jedno pozvání, je zcela jasné, že není pozván podruhé," uvedl Zeman.

Na oslavu vzniku samostatného Československa pozval Hrad asi 600 hostů.Asi 20 rektorů ale podle zjištění ČTK zůstane doma, přestože pozvání dostali. Účast ČTK potvrdili zatím tři z 28 rektorů veřejných a státních vysokých škol. Na Hrad se nechystají ani někteří primátoři.

Skrytá předvolební kampaň

Zeman zdůraznil, že své přednášky na vysokých školách k žádné agitaci nevyužívá. „Jestliže tedy pan rektor Masarykovy univerzity prohlásil, že zakázal moji přednášku na této univerzitě, o kterou jsem mimochodem nepožádal já, ale Jihomoravský kraj, z důvodů, že bych tam prováděl předvolební agitaci, považuji to za urážku hlavy státu a na tuto urážku jsem reagoval jeho nepozváním," řekl Zeman.

Prezident je čestným předsedou Strany práv občanů – zemanovci a jeho turné po krajích bylo v médiích kritizováno jako skrytá předvolební kampaň.

V ČR je 26 veřejných vysokých škol a dvě státní vysoké školy. Komora jejich rektorů v oficiálním usnesení uvedla, že pozvání na oslavu státního svátku vždy chápala jako symbolický projev významu vysokýchškol pro společnost a stát. „Pozvání jen některých z nich (rektorů) a odmítnutí jiných proto považujeme za velmi nešťastné," stojí v prohlášení.

Předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl už účast na oslavě odmítl ve čtvrtek, dnes se k němu připojila většina kolegů. „Vzhledem k tomu, že nebyli pozváni rektoři Masarykovy a Jihočeské univerzity, jsem byl nucen svou účast odmítnout," uvedl například rektor Univerzity Palackého v Olomouci Miroslav Mašláň.

Nepojede ani rektor Vysokého učení technického Karel Rais. „Vnímám rozdíl mezi soukromým večírkem občana Miloše Zemana, na který si může vybírat, koho pozve a koho ne, a státním aktem oslavy státního svátku ČR, který pořádá jako prezident ČR," uvedl Rais.

Na ceremoniál půjde například rektor Akademie výtvarných umění Jiří Kotalík. ČTK řekl, že se chce poklonit oceněným. Také rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem René Wokoun se oslav zúčastní.„Přijde mi, jako by pánové byli na pískovišti a vzájemně si bourali bábovičky. To se mi nelíbí," uvedl Wokoun. Stejně se rozhodl také rektor Univerzity obrany Bohuslav Přikryl. „Jako rektor státní vysoké školy a generál Armády ČR pozvání přijal a zúčastní se," sdělil jeho mluvčí Vladimír Šidla.

Kvůli prezidentově postupu odmítli účast na oslavách i pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), jeho plzeňský kolega Martin Baxa, stejnějako jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (oba ODS). Naopak například primátoři Mladé Boleslavi a Kladna se na Hrad chystají.