„Je to asi o 10 let a 10 měsíců víc, než jsem původně předpokládala, že na KlonDiku zůstanu,“ usmívá se Michaela Boudová, která pochází z Čelákovic na Praze-východ. „Za těch 11 let jsem zjistila, že to, co pro jednoho člověka znamená zábavu, dalších 10 vyhodnotí jako totální blbost. Bavit se chtějí všichni, jen je těžké se všem trefit do vkusu. Takže je příjemné vidět, že se nám pořád daří klub zaplnit a že jsou lidi ochotní si za příjemným večerem zajet i k nám na konec světa a nakonec to všechno dává smysl,“ říká.

Do provozu hudebního klubu se výrazně promítá fakt, že v zimní sezoně je horské středisko natřískané a hosté vyrážejí večer za zábavou. V zimě je proto KlonDike otevřený každý den. „Na tři měsíce v roce potřebuji čtyřnásobně víc lidí než na zbytek roku. Přes zimu mám občas pocit, že je klub malý a pak se tu dalších tři čtvrtě roku hledáme se zbývajícími zaměstnanci navzájem,“ tvrdí Michaela Boudová.

Zvláštnosti provozování klubu

Hudební klub v horském středisku je podle ní specifický úplně vším. „Mám úplně jinak nastaveno, co je sezona, a co není. Většina kapel mívá od poloviny prosince do poloviny února volno, protože mají nejméně hraní a chtějí si dát někdy pauzu. Většina našich koncertů je tak úplně mimo běžné turné a často býváme prvním koncertem jarní sezony nebo posledním koncertem v roce, pokud hrajeme v prosinci. Často se také stává, že na interprety, kteří se prodávají v Praze a velkých městech, u nás v Peci nikdo nechodí,“ popisuje zvláštnosti provozování klubu v Krkonoších.

KlonDike nabízí pestrou škálu koncertů od punkových kapel přes rapové legendy až po jazz a filmové festivaly. Každé jaro se tam koná i bál místních hasičů. „Dříve jsme v průběhu roku dělali i divadelní představení nebo cestovatelské přednášky a autorská čtení, ale vzhledem k tomu, že to jsou akce komerčním provozem neufinancovatelné, tak jsme je po letech z programu úplně vyškrtli,“ vysvětluje šéfka podniku.

V hudebním klubu KlonDike v Peci pod Sněžkou to v zimě žije, otevřeno je každý den. | Video: Kateřina Svobodová

Hudební klub je otevřený téměř celoročně, KlonDike se úplně zavírá jen na část dubna. Od května do října má otevřeno středu až neděli, v listopadu víkendy. Hlavní program je vzhledem k umístění hudebního klubu na horách v zimě.

„Kapely se nám často vrací. Zaprvé se mi je nechce z programu škrtat, protože je mám ráda a zadruhé, a především, jsou to stálice, které mají v oblibě návštěvníci a koncerty bývají nabité,“ objasňuje Boudová. V této zimní sezoně si návštěvníci mohli užít v Peci pod Sněžkou kapely Mňága a Žďorp a Poletíme? podeváté a Tři Sestry poosmé v řadě. Mezi stálice se v průběhu let úspěšně zařadil také rapper Rest. „Do programu se letos po delší době vrací třeba Vypsaná Fixa a Dukla Vozovna a úplnou novinkou jsou Krausberry nebo Ventolin. V zimě je vždy na co se těšit,“ dodává.

Poměr návštěvníků je hodně závislý na konkrétních akcích. Místních bývá zpravidla pětina, další část lidí jsou ti, kteří si podle koncertů řeší pobyt v Peci pod Sněžkou a pak ti, kteří přijedou přímo na koncert z celého kraje a pak zase odjedou. „Samozřejmě je zde část lidí, kteří o koncertech nebo klubu nevědí, protože do Pece přijeli primárně na lyže a jdou prostě jen ven a přijdou náhodou, ale těch moc nebývá,“ říká.

Zábava v kombinaci s alkoholem se občas neobejde bez konfliktních situací, které se v klubu stávají. „Jsem ráda, že se nám daří držet v klubu pořádek i díky klukům od security, kteří řeší konflikty včas a co nejvíc v klidu. Často i tak, že o tom ani nevím. Ale samozřejmě jsou situace, kdy je třeba volat policii nebo záchranku a i těm bych ráda poděkovala za skvělou spolupráci, protože to vždy probíhá profesionálně,“ oceňuje Michaela Boudová.

Za nejtěžší považuje při provozování hudebního klubu časovou náročnost. „Okolo celého provozu, produkce a fungování objektu je celkem dost administrativy a běžné agendy přes den a pak, když už jdou běžní smrtelníci z kanceláře domů, tak mně začíná ta hlavní "zábava" při organizaci večerní produkce. Ta plynule přejde přes víkendové večery k pondělnímu ránu v kanceláři. Takže nejdůležitější bude udržet si nadšení.“

Zastaralý objekt v Peci pod Sněžkou, ve kterém sídlí KlonDike, nahradí v příštích letech nová budova. „Budoucnost objektu je dlouhodobě jasná, jen ten konkrétní termín, kdy by mělo dojít k demolici, je stále někde ve hvězdách. Aktuálně v horizontu let. Takže tu KlonDike tak, jak jej lidé znají, ještě nějaký čas bude. Každopádně nová budova je realita, na kterou se těším, protože Pec si určitě zaslouží reprezentativní prostor uzpůsobený k pořádání kulturních a společenských akcí. Pokud realizace dopadne minimálně tak, jak slibují studie, tak půjde o skvěle zvládnutý koncept architektury,“ nastínila plánovanou změnu.