Údaje na twitteru zveřejnil primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti). Pracoviště v pražském Kongresovém centru funguje nonstop a je společné pro hlavní město a Středočeský kraj.

Z téměř 2800 pátečních žadatelů jich 257 požádalo o ubytování. Ubytovací kapacity v hlavním městě jsou ale omezené. V pátek večer proto skupina prvních zhruba 30 uprchlíků našla azyl také v prostorách tělocvičny základní školy na pražském Chodově.

Vedení pražského magistrátu hledá další soukromé ubytování pro uprchlíky, hotelům nabízí vládou stanovených 180 korun za noc za dospělého a 100 korun za dítě. Primátor už oznámil, že město bude chtít s ohledem na ceny ubytování v metropoli jednat o vyšších úhradách.

Podle Hřiba je také nutné nastavit jasná pravidla přerozdělování lidí prchajících před ruskou agresí z Ukrajiny mezi jednotlivé regiony. "Je totiž zřejmé, že většina (uprchlíků) míří do velkých měst, ale zátěž se musí rozložit mezi více krajů," řekl v pátek.

Prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek v pátek ČTK sdělil, že asociace nabízí městu 1 700 míst, ale za cenu 500 korun na noc. O výši příspěvků na bydlení pro uprchlíky z Ukrajiny bude vláda jednat s hejtmany v neděli večer prostřednictvím videokonference.

Od vypuknutí bojů na Ukrajině před dvěma týdny přišlo do Česka podle odhadů přes 200 000 uprchlíků a další tisíce denně přicházejí, převažují mezi nimi děti a ženy. Velká část z nich míří do hlavního města a okolí.