„Buďánka pro Prahu Ostrov ve městě? je mimořádný pilotní projekt spolupráce obce s občanskou společností,“ vysvětluje Veronika Palečková ze sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí.

Bývalý koloniál v Buďánce
Osada Buďánka ožívá. Otevřeli tam kavárnu

Projekt je zpracován pro další 3 domy

V současné době jsou zpracovány architektonické projekty pro další 3 domy. Na č.p. 137 od studia Architekti A 69 je již vydáno stavební povolení a podaná grantová přihláška.

Po rekonstrukci tu bude otevřen dětský klub ve spolupráci s Člověkem v tísni, veřejná dílna, studovna nezávislých časopisů ZIN a v prvním patře se plánuje větší víceúčelový sál. Tam se z malého KOLONIÁLU, otevřeného roku 2016, přesunou filmové projekce, přednášky, koncerty a besedy. Dále jsou k rekonstrukci připraveny domy části č. 145 a 132 ve východní části osady. Opravy proběhnou podle projektu ateliéru Lennox Architekti.

Ladronka.
Zchátralé budovy v Praze čekají na záchranu roky. Proměna ale stojí za to

Měl by se sem vrátit skutečný život

Vznikne také Centrum estetické výchovy, kde by se děti ze škol dozvídaly více o architektuře, estetice, tvorbě měst a ekologických a udržitelných principech. „V dalších opravených domech plánujeme hlavně místo pro setkávání s různými náplněmi pro lidi z blízkého i vzdálenějšího okolí, ale třeba i startovací byty, aby nebyla Buďánka v noci opuštěná,“ říká Veronika Palečková.

Stromovka.
Na údržbu každého stromu v Praze je potřeba jednorázově až sto litrů vody

„Také doufáme v postavení chráněné pekárny, prodejny bez obalů, kavárny, čajovny, coworkingového prostoru, ateliéru, sdílené sousedské dílny, komunitní restaurace, trhu se zeleninou, malého muzea Buďánek, zkušebny a tanečního sálu. Také se příští rok pokusíme Buďánka znova zprůchodnit. Opraví se a zabezpečí cesty a schodiště a vytvoří se klidná místa k posezení. A ve východní části v rámci brigády nebo jako součást participativního rozpočtu Prahy 5 vznikne vyčištěný prostor pro možnost obnovení malé vinice, která tu v minulosti fungovala, “ dodala Palečková.

Chystá se přivedení inženýrských sítí

Městská část Praha 5 bude také na podzim realizovat projekt zasíťování zóny. To přinese do Buďánek po dlouhé době elektřinu, vodu, kanalizaci a plyn. Na podzim se také plánují akce v prvním opraveném domě bývalého Koloniálu v ulici Nad Zámečnicí.

Pankrácká pláň.
Metropolitní plán skrývá tikající bombu. Radnice brojí proti výškové regulaci

„Bude pokračovat cyklus Filmaři na Buďánkách, výstavy, přednášky, dětský klub a jóga,“ láká Palečková. „A 21. září se uskuteční druhý ročník Hudebního festivalu. A každý pátek od 14.00 si můžete dát kávu z Fair & Bio nebo pivo z chráněného pivovaru v Chříči.“