„Buďánka pro Prahu Ostrov ve městě? je mimořádný pilotní projekt spolupráce obce s občanskou společností,“ vysvětluje Veronika Palečková ze sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí.

Projekt je zpracován pro další 3 domy

V současné době jsou zpracovány architektonické projekty pro další 3 domy. Na č.p. 137 od studia Architekti A 69 je již vydáno stavební povolení a podaná grantová přihláška.

Po rekonstrukci tu bude otevřen dětský klub ve spolupráci s Člověkem v tísni, veřejná dílna, studovna nezávislých časopisů ZIN a v prvním patře se plánuje větší víceúčelový sál. Tam se z malého KOLONIÁLU, otevřeného roku 2016, přesunou filmové projekce, přednášky, koncerty a besedy. Dále jsou k rekonstrukci připraveny domy části č. 145 a 132 ve východní části osady. Opravy proběhnou podle projektu ateliéru Lennox Architekti.

Měl by se sem vrátit skutečný život

Vznikne také Centrum estetické výchovy, kde by se děti ze škol dozvídaly více o architektuře, estetice, tvorbě měst a ekologických a udržitelných principech. „V dalších opravených domech plánujeme hlavně místo pro setkávání s různými náplněmi pro lidi z blízkého i vzdálenějšího okolí, ale třeba i startovací byty, aby nebyla Buďánka v noci opuštěná,“ říká Veronika Palečková.

„Také doufáme v postavení chráněné pekárny, prodejny bez obalů, kavárny, čajovny, coworkingového prostoru, ateliéru, sdílené sousedské dílny, komunitní restaurace, trhu se zeleninou, malého muzea Buďánek, zkušebny a tanečního sálu. Také se příští rok pokusíme Buďánka znova zprůchodnit. Opraví se a zabezpečí cesty a schodiště a vytvoří se klidná místa k posezení. A ve východní části v rámci brigády nebo jako součást participativního rozpočtu Prahy 5 vznikne vyčištěný prostor pro možnost obnovení malé vinice, která tu v minulosti fungovala, “ dodala Palečková.

Chystá se přivedení inženýrských sítí

Městská část Praha 5 bude také na podzim realizovat projekt zasíťování zóny. To přinese do Buďánek po dlouhé době elektřinu, vodu, kanalizaci a plyn. Na podzim se také plánují akce v prvním opraveném domě bývalého Koloniálu v ulici Nad Zámečnicí.

„Bude pokračovat cyklus Filmaři na Buďánkách, výstavy, přednášky, dětský klub a jóga,“ láká Palečková. „A 21. září se uskuteční druhý ročník Hudebního festivalu. A každý pátek od 14.00 si můžete dát kávu z Fair & Bio nebo pivo z chráněného pivovaru v Chříči.“